• Посилання скопійовано

Довідкова декларація ФОПа-«єдинника»: навіщо вона потрібна?

Всі ми знаємо про подання податкових декларацій ФОПами-єдинниками з типами «Звітна», «Звітна нова» та «Уточнююча». А чи знаєте ви, що існує ще податкова декларація з типом «Довідково»? Навіщо вона потрібна та як її заповнювати, розберемося в цій статті

Довідкова декларація ФОПа-«єдинника»: навіщо вона потрібна?

У яких випадках подаємо?

ФОПи – платники ЄП подають податкову декларацію з типом «Довідково» у таких випадках:

  1. при оформленні пенсії у середині року необхідно повідомити Пенсійний фонд про ЄСВ, що нарахований у поточному році;
  2. при оформленні соціальних виплат у поточному році: лікарняних, декретних;
  3. для підтвердження отриманого протягом поточного року доходу й отримання від ДПС довідки про доходи1.

1 Про правила складання довідкової декларації з ЄП в цьому випадку податківці розповіли в «ЗІР».

Так, для оформлення пенсій, лікарняних, декретних ПФУ використовує дані про наявний страховий стаж та рівень доходів фізособи. Причому дані за найближчий до страхового випадку період. 

Звітна декларація ФОПа – платника ЄП (річна для 1 та 2 груп та квартальна для 3 групи) зазначає такі дані, але не завжди є час чекати до закінчення року чи кварталу, щоб їх отримати. Тому ФОП подає довідкову проміжну звітність, проте вона не знімає з ФОПа обов’язку подати декларацію типу «Звітний» за повний звітний період.  

Тобто довідкова декларація ФОПа-«єдинника» відіграє таку саму роль, яку відігравала довідкова єдина «зарплатна» звітність тоді, коли вона мала звітний період квартал.  

 

В якій формі та за який період подаємо?

Як зазначає ДПС у підкатегорії 107.01.07 «ЗІР», відповідно до п. 296.8 ПКУ платники єдиного податку для отримання довідки про доходи мають право подавати до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за інший, ніж квартальний (річний) податковий (звітний) період, що не звільняє такого платника податку від обов’язку подання податкової декларації у строк, встановлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду.

Така Декларація складається з урахуванням норм п. 296.5 і 296.6 ПКУ та не є підставою для нарахування та/або сплати податкового зобов’язання.

Обов’язку подавати довідкову декларацію з ЄП у ФОПа немає, це лише право. Проте вона пришвидшує оформлення пенсій, лікарняних та декретних. 

Подання, наприклад, ФОПами 1 і 2 груп довідкової декларації з ЄП за І квартал 2025 року не позбавляє таких ФОПів від обов’язку подати звітну декларацію з ЄП за 2025 рік загалом. 

Декларація з типом «Довідково» в електронній формі подається за ідентифікатором форми:

  • F0103407 – платниками єдиного податку першої та другої груп;
  • F0103309 – платниками єдиного податку третьої групи.

При цьому при створенні Декларації з типом «Довідково» у розділі «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету обираються рік та місяць, в якому вона формується (подається).

При створенні в Електронному кабінеті Декларації з типом «Звітна» як «Довідково» з додатком 1 з типом форми «призначення пенсії» або «призначення матеріального забезпечення, страхових виплат», у вікні «період» із переліку (місяць, квартал, півріччя чи рік) обирається період, за який вона формується (подається).

 

Як заповнювати?

У разі необхідності призначення пенсії або матеріального забезпечення, страхових виплат (допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах; оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм, компенсація втраченого заробітку тимчасово звільненим від сплати єдиного внеску фізичним особам – підприємцям з метою їх підтримки на період дії протиепідемічних заходів тощо) ФОПи – платники ЄП першої – третьої груп подають протягом року декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця з типом форми «Звітна» та додатковою позначкою «Довідково», у складі якої формується додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».

Цей додаток заповнюють таким чином:

  • у заголовній частині в комірці 01 «Звітна» та в комірці 04 «Довідково» проставляється позначка «Х»;
  • у п. 1 вказується реєстраційний номер облікової картки платника податків з врахуванням примітки 4 до додатка 1;
  • у п. 2 – серія (за наявності) та номер паспорта для ідентифікації платника єдиного внеску у Пенсійному фонді України з урахуванням примітки 5 до додатка 1;
  • у п. 3 – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
  • у п. 4 в полі «Податковий (звітний) період» у комірці «місяць» вказується арабськими цифрами від 1 до 12 номер календарного місяця, в якому призначається пенсія, або настав страховий випадок;
  • у п. 5 «Тип форми» в полі «призначення пенсії» або «призначення матеріального забезпечення, страхових виплат» проставляється позначка «Х»;
  • у п. 6 «Дата державної реєстрації припинення» не заповнюється;
  • у п. 7 вказується основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами;
  • у п. 8 зазначаються період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування як платника єдиного внеску, за який сплачені страхові внески (з дня закінчення попереднього звітного періоду дати формування заяви на призначення пенсії включно або до дати настання страхового випадку включно) та код категорії застрахованої особи («6»);
  • у рядках та графах п. 9 «Визначення сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» в розрізі календарних місяців відображаються дані за період з дня закінчення попереднього звітного періоду до місяця подання заяви на призначення пенсії або настання страхового випадку включно, де у графі 2 – самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини, у графі 3 – розмір єдиного внеску, у графі 4 – сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки за даними звітного (податкового) періоду. Загальна сума обчисленого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4.

При цьому тип додатка 1 «Уточнююча» для призначення пенсії або матеріального забезпечення, страхових виплат не застосовується.

 

Яким чином виправити помилки в додатку 1 декларації з типом «Довідково»?

Податківці у «ЗІР» (категорія консультації 107.01.07) відповідають так.

Якщо фізичним особам – підприємцям – платникам єдиного податку першої – третьої груп необхідно виправити помилки в раніше поданому додатку 1 з типом «Звітна» як «Довідкова» до декларації, що подавався у разі призначення пенсії/матеріального забезпечення, страхових виплат, то їм необхідно подати додаток 1 з типом «Звітна нова» як «Довідкова» до декларації до 31 грудня включно звітного податкового року, оскільки така звітність є довідковою та подається протягом звітного року.

При цьому якщо помилку не виправлено до 31 грудня, то правильні значення показників декларуються у річній декларації з типом «Звітна».

 

Яка інформація зазначається у полі «Податковий (звітний) період» п. 4 та у п. 9 «Визначення сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» додатка 1 до податкової декларації платника ЄП – ФОПа з позначкою «Довідково», якщо початок та закінчення листка непрацездатності припадають на різні місяці?

Якщо початок та закінчення листка непрацездатності припадають на різні місяці, такі платники у полі «Податковий (звітний) період» п. 4 додатка 1 до декларації у комірці «місяць» зазначають номер календарного місяця, в якому настав страховий випадок (місяць, у якому відкрито листок непрацездатності).

Відповідно у п. 9 «Визначення сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» додатка 1 до декларації в розрізі календарних місяців відображаються дані, актуальні з дня закінчення попереднього звітного періоду до місяця настання страхового випадку включно:

  • у графі 2 – самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини;
  • у графі 3 – розмір єдиного внеску;
  • у графі 4 – сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки за даними звітного (податкового) періоду.

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ФОП на єдиному податку»