
Юрист, Богдан Янків, у своєму Телеграм-каналі підкреслив, що податкова відпустка – це право не сплачувати єдиний податок та військовий збір на період відпустки або тимчасової непрацездатності.
Хто має право на податкову відпустку?
Право на податкову відпустку мають лише ФОП, які:
- перебувають на 1-й або 2-й групі єдиного податку;
- не мають найманих працівників;
- не користувалися цим правом протягом поточного року (відпустка надається лише один раз на рік тривалістю один календарний місяць);
- мають підтвердження тимчасової непрацездатності тривалістю від 30 днів і більше (у разі хвороби), підтверджене витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН) (п. 295.5 ПКУ).
Як скористатися правом на податкову відпустку?
Для звільнення від сплати ЄП та ВЗ необхідно подати заяву у податкову у довільній формі:
- у разі щорічної відпустки – до дати її початку (наприклад, якщо плануєте відпустку у червні, подайте заяву до кінця травня).
- у разі хвороби – до 20 числа місяця, що настає за місяцем закінчення лікарняного (додається витяг з ЕРЛН).
Як подати заяву?
– через Електронний кабінет платника податків (розділ «Листування з ДПС»);
– або у паперовій формі – безпосередньо до податкового органу за місцем обліку ФОП.
Зверніть увагу! податкова відпустка звільняє не лише від сплати єдиного податку, а й військового збору (пп. 1.13 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
При цьому можна подати одну заяву на ЄП та ВЗ. (Зразок див. нижче)
І ще одне – ЄСВ під час податкової відпустки обовʼязково слід сплатити (якщо немає пільг).
Про це все редакція «Дебет-Кредит» писала у своїй аналітиці. Ми наводили зразок заяви щодо пільги зі сплати ЄП та ВЗ на час відпустки або лікарняних. Окремо ми детально розповідали про можливість отримання пільги за всі повні місяці лікарняного (в тому числі по вагітності та пологах). Про це все тут.
Начальнику Головного управління ДПС у Сумській області
КІЯШКО Наталія Володимирівна
фізособи-підприємця ІІ групи єдиного податку
ГОЛОВКО Ірина Миколаївна
Заява
Я, Головко І.М., фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи, що не використовує працю найманих працівників, з 08.04.2025 по 11.08.2025 перебуватиму на лікарняному по вагітності та пологах (номер електронного листка 13414279-2031202133-1.1).
або
буду перебувати у відпустці з 01.06.2025 по 30.06.2025.
На підставі п. 295.2 і 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України прошу не нараховувати мені авансові внески з єдиного податку за квітень – липень 2025 року. (у разі відпустки – за червень)
Також за нормами пп. 1.11 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ прошу не нараховувати мені авансові внески з військового збору за квітень – липень 2025 року. (у разі відпустки – за червень)
09.04.2025 Головко Ірина Миколаївна
Що з нарахуванням ВЗ в Е-кабінеті на час відпустки та лікарняного?
Янків поділився з проблемою щодо нарахування та несписання ВЗ в таких випадках.
Так от у разі, якщо Ви маєте право на відпустку та подали завчасно заяву, але в Електронному кабінеті все одно з’являється нарахування військового збору – не хвилюйтеся. Податківці повідомляють, що наразі немає технічного механізму скасування такого нарахування, однак обіцяють це питання вирішити найближчим часом.
Від себе зауважимо, що з ЄП процес налагоджений й якщо податківці погодили податкову відпустку, то у Е-кабінеті в «Стані розрахунків» буде відображено інформацію про зняття попередньо нарахованих сум податку. Тож цю інформацію слід до 20 числа місяця перевірити, аби не натрапити на штраф.
А тепер повернемося до ВЗ.
Порада юриста:
Юрист рекомендує в такому випадку сплатити військовий збір, щоб не було податкового боргу, та одночасно надіслати у ДПС ще один лист довільної форми із проханням скасувати нарахування військового збору, у якому зіслатися на надіслану попередньо заяву на податкову відпустку, зазначивши її реєстраційний номер (можна знайти в Е-кабінеті у розділі «Вхідні»).
Після скасування нарахування військового збору, сплачені Вами кошти будуть відображатися як переплата і зарахуються у наступні періоди.