Закон, який значно розширить права охоронців, набирає чинності з четверга, 18 жовтня. В охоронних фірмах інакше, як революцією, нові правила не називають. По суті, приватні фірми безпеки, за кількістю нових функцій, тепер цілком можуть позмагатися зі спецслужбами на зразок “Беркута” і “Альфи”.
Юристи зі свого боку запевняють, що задум хороший. Однак питання лише в тому, як охоронні фірми будуть застосовувати нові правила на практиці. Так, киянин Олександр досі не може оговтатися від старих правил. Хлопець розповів про профілактичну бесіду з охоронцями одного зі столичних супермаркетів, причиною якої стала ненавмисно розбита пляшка з водою: “Мене затягли, обшукали. Вийшов я з таким враженням, як потрапив до бандитів”.
Тільки в столиці таких випадків можна нарахувати десятки. У масштабах всієї країни йдеться про сотні правопорушень з боку тих, хто повинен був охороняти. “Це питання якісного підбору кадрів в межах діяльності суб’єкта охоронної діяльності. Безумовно хтось може цим законом зловживати”, – застеріг юрист Ярослав Олійник.
Щоб не зловживали новими правилами, нині охоронну діяльність активно перевіряє Генпрокуратура з метою залишити в цьому наддохідному бізнесі тільки фахівців. Питання в тому, чи вистачить таких. Для прикладу, на весь Київ лише один заклад готує менеджерів з безпеки. Однак в Україні поки що ця спеціальність не дуже популярна.
Підприємствам легше найняти людину з вулиці, ніж витрачати кошти на підготовку фахівця. Тож поки в охоронній системі наведуть порядок, фахівці радять українцям пам’ятати свої права. При будь-яких неправомірних діях перше, що вам допоможе – це свідки і міліція.