Всі звинувачення деяких засобів масової інформації з цього приводу не відповідають дійсності.
В ініціативі щодо запровадження посади митно-податкового аташе при посольствах України немає нічого спільного з „податковою розвідкою”. Аташе не слідкуватимуть за українцями для виявлення їх доходів та закордонних активів, як це йшлося у деяких ЗМІ. Навпаки, вони надаватимуть всіляку підтримку представникам українського бізнесу за кордоном та допомагатимуть потенційним інвесторам у роз’ясненні всіх аспектів українського податкового та митного законодавства.
Після об’єднання податкової та митної служб у Міністерство доходів і зборів, на нього покладені нові завдання та функції, які якнайкраще реалізовуватимуться за наявності тісного співробітництва з іноземними партнерами. Саме тому головним завданням посадовців, які обійматимуть цю посаду, буде встановлення тісних зв’язків та підтримання регулярних особистих контактів з представниками податкових та митних служб країни перебування.
Така співпраця дозволить отримувати найбільш повну і актуалізовану інформацію про роботу податкових та митних органів цієї країни, відслідковувати зміни у відповідних сферах законодавства і практиці його застосування для переймання досвіду та застосування його у вітчизняному законодавстві. А це, у свою чергу, створить сприятливий бізнес-клімат як для вітчизняних підприємців, так і іноземних інвесторів.
Крім того це дасть змогу обмінюватися податковою та митною інформацією для ефективної протидії шахрайству.
Введення посад митно-податкових аташе планується, принаймні, до складу закордонних дипломатичних установ України у державах, з якими наша країна має розвинуті торговельно-економічні зв’язки і значний товарообіг. Йдеться, зокрема, про такі держави як Російська Федерація, США, КНР, Велика Британія, Польща, Бельгія (Представництво при ЄС), інші країни.
Претендентами на посади митно-податкових аташе, за ініціативою Міндоходів, скоріш за все стануть працівники Міністерства. Це будуть фахівці, обізнані з податковим та митним законодавством України та з практичними аспектами його застосування. Крім того, вони володітимуть загальною інформацією про країну, в якій перебуватимуть, законодавчими та офіційними засадами функціонування її податкової та митної служб.
Завдання та функції митно-податкових аташе, а також пріоритетні напрями їх діяльності Міністерство доходів і зборів визначатиме спільно з Міністерством закордонних справ. Однак контролювати щоденну діяльність митно-податкових аташе буде керівництво закордонних дипломатичних установ та керівник економічного відділу.
На сьогодні митно-податковий аташе, що є за посадою радником, працює лише у Представництві України при Європейських Співтовариствах. У недалекому минулому Митна служба вже мала своїх представників у складі посольств України в Російській Федерації та Республіці Польща. Однак пізніше ці посади були ліквідовані.