• Посилання скопійовано

Уряд працює над Житловим кодексом та планує появу «соціального житла»

Планується створення програми «Єдина інформаційна житлова система» та будівництво житла, яке надаватиметься в оренду з подальшим правом його викупу

Уряд працює над Житловим кодексом та планує появу «соціального житла»

Про плани щодо створення Житлового кодексу та нової державної програми, яка має вирішити проблеми з недостатньою кількістю житла в Україні, розповіла в своєму інтерв'ю Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

За її словами, одне з основних нововведень, над яким працює Уряд – щодо соціального житла. Бо на сьогодні в законодавстві України взагалі не прописано, як фонд такого житла має працювати, кому надаються соціальні квартири, за якою ціною.

У новому законі (який наразі готується) буде прописана соціальна оренда з правом викупу, особливості отримання службового житла, розшириться перелік кредитних інструментів. У нас є «єОселя» та «єВідновлення», але немає, наприклад, житлового лізингу, який працює у багатьох європейських країнах. У законі мають бути прописані законодавчі рамки приватних операторів доступного житла, які зможуть будувати й потім управляти таким житлом.

Олена Шуляк зазначила: 

«В ЄС вже давно існує таке поняття, як, наприклад, соціальне житло, працюють оператори такого житла з приватного сектору. У нас такого немає. І якщо російська ракета потрапила у будинок, то у міста навіть немає можливості швидко кудись переселити людей хоча б тимчасово, на місяць-два.

Існує декілька державних житлових програм, наприклад, «єОселя». Це непоганий механізм, яким користуються сімʼї військовослужбовців, освітяни, науковці та ін. Але, за статистикою, «єОселя» не зовсім задовольняє потреби всіх людей, які потребують вирішення житлового питання. Наприклад, за весь час існування «єОселі», нею скористалися усього 211 внутрішніх переселенців. 

Ті ж ВПО, обираючи житло за програмою «єОселя», мають знайти об'єкт не старіше трьох років. Віднайти таке десь у Пирятині, Лубнах чи Золотоноші та інших невеликих містах, якими розкидані наші переселенці, не так просто, там десятиліттями нічого не будувалося. І навіть, якщо людина знайшла роботу десь у Пирятині, і має з чого платити кредит, вона фізично не може скористатися державною програмою через ці обмеження щодо віку житла».

 

Який варіант вирішення проблеми пропонується

Буде створено велику програму «Єдина інформаційна житлова система». У ній зможуть реєструватися люди, що потребують вирішення житлового питання. Внесена інформація верифікуватиметься, система проаналізує, який у тебе рівень доходу, чи є певний соціальний статус (особа з інвалідністю, непрацездатна особа, ВПО тощо), чи має родина житло у власності.

Після цього система надасть варіанти вирішення житлового питання, які для конкретної родини може запропонувати держава. Можливо, це буде якась місцева програма, за якою муніципалітет допоможе придбати житло, чи «єОселя», чи соціальне, службове житло.

Крім цього, на сьогодні в Україні є чималий фонд приватного житла, який потенційно може бути використаний під соціальну оренду. Може укладатися відповідний договір між власником житла й органом місцевого самоврядування. Тобто муніципалітет зможе взяти таке приватне житло в оренду за договірною ціною і потім надавати його соціальним орендарям за тією ціною, яку вирахують, проаналізувавши дохід родини.

Крім вже побудованого приватного житла, під соціальне житло переоформлюватимуть і довгобуди. 

Щодо джерела фінансування Олена Шуляк заявила: 

«Не забувайте, що в нас є величезна підтримка міжнародних партнерів, які хочуть допомогти у вирішенні житлових питань українців, зокрема, ВПО. Вони прагнуть працювати з місцевими громадами, де багато переселенців, а є громади, де приріст населення за рахунок ВПО – плюс 25%».

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»