
В Україні через воєнний стан продовжує діяти безліч обмежень. У зв'язку з цим актуальною проблемою залишається виїзд чоловіків за кордон.
УНІАН дізнався в адвокатки Тетяни Савченко, хто може виїхати за кордон і на яких умовах.
Як виїхати за кордон чоловікові – головні підстави
Наразі виїжджати з країни можуть не військовозобов'язані – тобто чоловіки віком до 18 років і після 60 років, особи, які не є військовозобов'язаними за станом здоров'я, тобто виключені з обліку. Також є виїзд за кордон із відстрочкою від мобілізації для певних категорій:
- українці, близькі родичі яких загинули на війні;
- особи з інвалідністю першої, другої та третьої групи;
- багатодітні батьки (повинні мати трьох або більше дітей);
- чоловіки, які самі виховують дитину;
- чоловіки, які доглядають за тяжкохворою дитиною.
Якщо дружина просто вагітна, то це не вважається достатньою причиною.
Окремо зупинимося на тому, чи може опікун виїхати за кордон. Така людина має оформити відстрочку або по догляду, або по утриманню особи з інвалідністю першої, другої, третьої групи. Якщо ці документи є, то вона може виїхати для супроводу свого підопічного.
Важливо враховувати, що є різниця між доглядом, утриманням осіб з інвалідністю та опікою. У перших двох випадках має значення ступінь спорідненості. Відстрочку можуть отримати члени першої або за певних обставин (у разі відсутності 1 ступеня) другої, або третьої (відсутній 1, 2) групи споріднення. За виняткових обставин відстрочку можна отримати по догляду або утриманню батьків дружини або чоловіка.
Водночас опіка не має значення за ступенем спорідненості, оскільки опікун призначається виключно в судовому порядку за рішенням суду. Тож фактично якщо така особа доведе в суді, що може бути опікуном і отримає рішення, то вона має право на відстрочку.
«Військовозобов'язаний може виїхати за кордон, якщо він опікун особи, яка є недієздатною, і немає різниці, який ступінь споріднення. Головне, щоб цей військовозобов'язаний був визнаний опікуном недієздатної особи рішенням суду», – додала Савченко.
Є кілька підстав, як військовому виїхати за кордон. Це може бути навчання, реабілітація або лікування.
«Зараз дуже багатьох військових дійсно відправляють на реабілітацію за кордон. Це досить поширене явище – виїзд військових за кордон на реабілітацію. Так, вони мають на це право. Військових відправляють на реабілітацію лікуючий лікар і його військова частина», – пояснила адвокатка.
Також військові можуть виїхати з країни під час відпустки. Для цього їм потрібно взяти дозвіл від своєї військової частини або від ТЦК на перетин кордону.
Хто не може виїхати за кордон
Виїхати з України не можуть чоловіки, які не мають права на відстрочку, на відрядження, на проходження лікування або навчання і яким від 18 до 60 років.
Деяких цікавить, якщо виключено з військового обліку, то чи можна виїхати за кордон.
«Якщо особу знято з військового обліку, наприклад за станом здоров'я, і людина вже не є військовозобов'язаною, то вона може вільно перетинати кордон», – пояснила Савченко.
Також адвокатка розповіла, чи можна з бронею виїхати за кордон. За її словами, сама наявність бронювання не є підставою для виїзду за кордон. Якщо ж особа має бронь і їй за роботою потрібно їхати у відрядження і надано документи, що підтверджують мету поїздки та її тривалість, тоді перетин кордону можливий.
Також передбачено виїзд за кордон на лікування. Підставою виїзду за кордон є те, що людині в Україні не можуть надати певного лікування і вона потребує довготривалої допомоги за кордоном. Лікар має підтвердити спеціальну форму та спрямувати пацієнта в іншу країну.