26 липня в Європейській Бізнес Асоціації відбулася зустріч Комітетів надрокористування і промислової екології та сталого розвитку з Оленою Крамаренко, заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України та Мариною Шимкус, директором Департаменту екологічної оцінки Міндовкілля.
Учасники зосередились на обговоренні актуальних питань правозастосування та проходження суб’єктами господарювання процедури з оцінки впливу на довкілля.
Зокрема, учасники розглянули питання порядку реалізації надрокористувачами права на відчуження прав на користування надрами згідно ст. 16-1 КУпН. Як зазначила пані Шимкус, станом на сьогодні випадки укладення договорів купівлі-продажу прав на користування надрами є одиничними, а відтак практика реалізації такого права ще не вироблена. Ще одним важливим до обговорення стало питання про зміщення кутових точок родовищ надр при переведенні координат з системи СК-42 до системи координат WGS-84. Задля формування майбутньої практики вирішення згаданих проблем було домовлено про проведення спільної зустрічі-обговорення з представниками Держгеонадра.
У контексті обговорення питання щодо здійснення додаткової процедури ОВД суб’єктами господарської діяльності на виконання рекомендацій висновку з оцінки впливу на довкілля, представники Міндовкілля запропонували опублікувати методичні рекомендації для контролюючих органів та бізнесу щодо визначення видів діяльності, що підлягають додатковому проходженню ОВД, для врахування усіх можливих впливів в процесі написання звітів з ОВД.
В частині виконання післяпроєктного моніторингу Міндовкілля рекомендують компаніям якісно визначати заходи та чітко вказувати обраний вид моніторингу, а також досліджувати усі можливі впливи на довкілля від планованої діяльності у звіті з ОВД. При підготовці звіту з ОВД уповноважений орган візьме їх до уваги. Колеги анонсували також розроблення методичних рекомендацій щодо основних засобів післяпроектного моніторингу окремо по галузях з метою запровадження уніфікованого підходу по всій країні.
Учасники спільноти також отримали відповіді на інші питання, зокрема:
- Законом України №2059 «Про оцінку впливу на довкілля» не передбачено серед видів планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля дослідно-промислову розробку, відтак здійснювати процедуру ОВД на такий вид діяльності не потрібно.
- Суб’єкти господарської діяльності можуть включити в звіт з ОВД декілька пов’язаних видів планованої діяльності задля зменшення часових рамок у проходженні процедури та уникнення додаткового ОВД на діяльність, вплив на довкілля якої не оцінювався.
- Якщо планована діяльність щодо зміни цільового призначення земельних ділянок одночасно планується на різних земельних ділянках , всі земельні ділянки можуть бути включені в один звіт про ОВД.
- Щодо проходження ОВД на рубку лісу. Надрокористувачі для доступу до земельної ділянки та корисних копалин можуть обрати кілька шляхів доступу до ділянки надр: пройти процедуру з ОВД на видобування, а також рубку лісових насаджень на площі понад 1 гектар із обрахунком втрат лісогосподарського виробництва у випадку сервітутного землекористування. При цьому територіальні управління ДП «Ліси України» не зобов’язані здійснювати ОВД на таку діяльність. Також надрокористувачі мають змогу провести попередню комунікацію із територіальними управліннями ДП «Ліси України» на предмет уже здійснених ОВД на суцільні/поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки в межах наданих у користування ділянок надр.
- Рекультивація земель при здійсненні видобування корисних копалин підлягає процедурі з ОВД та може бути включена до звіту з ОВД.
- Діяльність у сфері поводження з відходами, зокрема об’єктів оброблення відходів, що не є небезпечними, потужністю до 100 тон на добу або більше не підлягає процедурі з ОВД лише по першій категорії видів планованої діяльності.
Щиро дякуємо пані Крамаренко та пані Шимкус за відкритість до діалогу та сподіваємось на подальшу конструктивну співпрацю!