• Посилання скопійовано

Бізнес закликав Уряд знизити норми імпорту електроенергії

Представники великих компаній гірничо-металургійного комплексу закликали Кабмін переглянути рішення щодо збільшення до 80% частки імпорту електроенергії для стабільного енергопостачання підприємств

Бізнес закликав Уряд знизити норми імпорту електроенергії

Бізнес пропонує знизити до 50% частку імпорту електроенергії для стабільного енергопостачання. Це необхідно для недопущення скорочення виробництва та втрати конкурентоспроможності українськими експортерами. Розповідає GMK Center.

Представники великих компаній гірничо-металургійного комплексу закликали Кабмін переглянути рішення щодо збільшення до 80% частки імпорту електроенергії для стабільного енергопостачання підприємств. Бізнес вважає, що компромісним рішенням може стати встановлення цієї норми лише на рівні 50%. Інакше висока вартість імпортної електроенергії призведе до скорочення виробництва.

Про це йшлося на робочій нараді, присвяченій обговоренню проблемних питань, пов’язаних з імпортом електроенергії, проведеній Федерацією роботодавців України.

Ключовим чинником впливу імпорту електроенергії є її вартість. За словами головного аналітика GMK Center Андрія Тарасенка, вартість електроенергії для промислових споживачів в Україні є найвищою у Європі. Наприклад, червнева ціна на ринку на добу вперед в Україні становила €112,3/МВт·год, тоді як у Польщі та Німеччині – €105/МВт·год та €72,6/МВт·год відповідно.

За словами Василя Гончарука, директора «Дніпросталь-Енерго», яке входить до групи «Інтерпайп», вартість електроенергії становить близько 25% у собівартості сталевої заготовки, яка надалі використовується для виробництва основної продукції компанії «Інтерпайп» – труб та залізничних коліс.

«Збільшення вартості електроенергії веде до зниження конкурентоспроможності на світовому ринку та ставить компанію на межу виживання. Цей факт особливо трагічно може відчуватися у прифронтовому Нікополі, який перебуває під щоденним обстрілом російських агресорів. На цьому заводі працює близько 3000 осіб, що становить 30% співробітників «Інтерпайпу». Нам боляче усвідомлювати, що і так важка та ризикована робота наших людей у ​​місті на лінії фронту перебуває під загрозою через одне рішення щодо імпорту електроенергії», – наголосив Гончарук.

За його словами, компанія готова продовжувати працювати, якщо частку імпорту електроенергії буде знижено до 50%, як це було передбачено постановою Кабміну №1127 від 27.10.2023.

«Збільшення собівартості продукції після підвищення квоти імпорту до 80% ставить під сумнів економічну доцільність нашої компанії. Ми просимо Міненерго знизити цей показник хоч би до 50%», – додав директор «Дніпросталь-Енерго».

Зі свого боку Максим Журавльов, директор департаменту закупівель стратегічної сировини та енергоресурсів групи «Метінвест», зазначив, що компанія працює на світових ринках в умовах жорсткої конкуренції, тому рівень собівартості продукції та вартість логістики – ключові фактори конкурентоспроможності. Наприклад, у структурі собівартості випуску залізорудної продукції понад 40% посідає вартість електроенергії.

За його словами, рішення Кабміну про збільшення частки імпорту електроенергії до 80% для забезпечення стабільного енергопостачання було для «Метінвесту» несподіваним, тоді як компанія намагається планувати свою роботу на тривалий період.

«Зараз, після ухвалення змін до постанови Кабміну та необхідності імпорту 80%, наше виробництво стає збитковим. Ми намагаємося зменшити витрати, але виробляти продукцію з негативною рентабельністю неможливо. Через високу вартість електроенергії ми будемо змушені скорочувати виробництво. У таких умовах краще знайти компроміс – наприклад, норма імпорту в 50% була б прийнятною і для енергетики, і для ГМК», – сказав Журавльов.

За словами Ярославни Блонської, виконавчого директора Ferrexpo, компанія зіткнулася з великими труднощами через зміну квоти імпорту, що було прийнято без обговорення з бізнесом. При цьому негативний вплив на компанію додало падіння цін на залізорудну продукцію на світових ринках.

Крім того, проблемним моментом вже у найближчій перспективі може стати скасування норми про 2 класи споживачів електроенергії, що зараз перебуває на обговоренні. Це може сильно вдарити по промисловим споживачам, які будуть змушені оплачувати інфраструктуру, якою вони не користуються.

Джерело: GMK Center

Рубрика: Суспільство і життя/Економіка

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Економіка»