Інтегральна оцінка Податкового індексу знизилась до 2,64 бала з 5-ти можливих та продовжує перебувати у негативній площині (2,85 бала у 2023 році). Такими є оцінки нової хвилі опитування «Податковий індекс» у 2024 році, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією та EY в Україні.
Загалом 59% податкових експертів оцінили поточний податковий режим в Україні як задовільний, хоча 36% вважають, що він перешкоджав розвитку бізнесу та залученню інвестицій, і тільки 5% – що він сприяв розвитку їхнього бізнесу.
Найнижчу оцінку серед факторів, що впливають на розрахунок індексу, як і минулого року отримала якість податкового законодавства – 2,46 бала (у 2023 році – 2,63). Половина респондентів, а саме – 52% вважають її задовільною. Водночас з 39% до нинішніх 43% зросла частка експертів, що вважають податкове законодавство неякісним, відповідно кількість тих, хто вважає його якісним знизилась – з 9% до поточних 5%. Найбільший негативний вплив на якість законодавства, на думку респондентів, мають постійні зміни, протиріччя і неоднозначні положення та його складність.
44% респондентів вважають процедуру адміністрування податків і підготовки податкової звітності обтяжливою. Цьогоріч цей фактор отримав оцінку 2,62 бала. Водночас 41% оцінюють цю процедуру задовільно і тільки 15% вважають її легкою (17% у 2023 році).
Найбільше респонденти скаржаться на кількість часу, витраченого на підготовку податкової звітності та сплату податків, поспішне запровадження нових правил та недостатність часу для пристосування до них, а також їх незрозумілість. Варто зазначити, що згадані фактори, що негативно впливають на досвід підготовки та подання звітності, залишаються незмінними протягом останніх років.
Оцінка якості податкового обслуговування також знизилась – з минулорічних 3,03 до поточних 2,79 бала. Тільки 20% задоволені якістю податкового обслуговування (31% у 2023 році), 37% незадоволені (21% у 2023 році). Ще 43% оцінюють якість податкового обслуговування задовільно.
За відгуками 31% респондентів, їм було легко сконтактувати з податковою службою (минулого року таких було 46%), тоді як 25% було складно це зробити. У 11% опитаних компаній питання були вирішені задовільним чином, у 70% – частково.
Учасники опитування повідомили про збільшення фіскального тиску на бізнес порівняно з минулим роком. З-поміж компонентів індексу саме оцінка фіскального тиску показала найбільше падіння, втім, залишаючись досить високою порівняно із іншими компонентами. Відповідно, оцінка фіскального тиску знизилась з 3,07 до 2,7 бала. Лише 7% респондентів не відчули жодних проявів тиску по відношенню до своєї компанії у 2024 році, 14% – майже не відчули. Водночас 41% повідомляють про відчутний фіскальний тиск, 38% – про помірний.
Вже традиційно серед проявів фіскального тиску бізнес виділив необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами – про це повідомляють 78% опитаних. Суттєво зросла кількість скарг на необґрунтовані інформаційні запити (64%) та штучне блокування податкових накладних (30%). Про податкові перевірки повідомляють 33% опитаних компаній.
«На жаль, оцінка системи оподаткування лише один раз, у 2021 році, досягала нейтрального показника. Дослідження за усі інші роки свідчили про негативну оцінку бізнесом стану справ у оподаткуванні. Антилідерами були і залишаються якість податкового законодавства та складність адміністрування. Гадаємо, що виправлення стану справ за цими напрямками до снаги відповідним державним органам і має стати для них пріоритетом. Бізнес та громадськість будуть раді сприяти цій діяльності», - коментує Наталія Артемчук, менеджерка Податкового та Митного комітетів Європейської Бізнес Асоціації.
Довідково:
Дослідження «Податковий індекс» Європейської Бізнес Асоціації проводиться з 2011 року.
Індекс складається з чотирьох рівнозначних компонентів: якість податкового законодавства; обтяжливість/легкість адміністрування податків; фіскальний тиск; якість податкового обслуговування.
У поточній хвилі опитування взяв участь 81 фахівець у сфері податків та фінансів членських компаній Асоціації. Опитування проводилося з 25 листопада до 11 грудня. Партнер опитування у 2024 році – EY в Україні.