
Данило Гетманцев у своєму Телеграм-каналі розповідає, що за останній місяць зими сума державного боргу у гривневому розрахунку зменшилася на 0,7% (-48,5 млрд грн), у валютному – майже не змінилась.
Скорочення державного боргу у гривневому еквіваленті у лютому – результат відсутності офіційних зовнішніх запозичень, недостатніх обсягів розміщення ОВДП на аукціонах, які на початку року не перекривають погашення «старих» випусків, невеликого укріплення офіційного курсу гривні за останній звітній місяць.
Як результат, за перші 2 місяці нового року динаміка держборгу залишається відносно стриманою. За січень - лютий 2025 р. держборг збільшився на 0,5% у гривневому розрахунку (+38,6 млрд грн), у валютному еквіваленті збільшився на 1,8% (+3 млрд дол.).
Важливо(!): Майже все зростання державного боргу за 2 місяця з початку року у валютному еквіваленті становить залучення фінансування від ЄС за механізмом ERA на суму 3 млрд євро, що рахуються як умовні боргові зобов’язання. Згідно з Бюджетним кодексом та за договором із ЄС вони обслуговуються і погашаються не з бюджету, а за рахунок прибутків від знерухомлених російських активів. Кредитор (ЄС) має обмежене право вимагати повернення такого кредиту, зокрема у випадку виплати репарацій за заподіяну шкоду унаслідок війни з боку росії.
Структура державного боргу (на кінець лютого 2025 р.):
- 72,8% – зовнішній борг, 27,2% – внутрішній;
- 75% – борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП), 25% – борг у гривні;
- 66,1% – борг із фіксованою ставкою, 33,9% – борг із змінною ставкою.
Отже, на початку 2025 року через відсутність значних зовнішніх офіційних запозичень і гальмування обсягів аукціонних розміщень ОВДП боргова динаміка була стриманою. Зростання державного зовнішнього боргу за 2 місяці на початку року пояснюється виключно операціями із умовними борговими зобов’язаннями за механізмом ERA (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine), погашення і обслуговування яких наразі забезпечено прибутками від заморожених російських активів.