
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомляє, що в Україні запроваджують чіткі європейські правила моніторингу місць утворення, зберігання та видалення відходів. Такий моніторинг стане частиною державної системи моніторингу довкілля, реформування якої наразі триває в Україні.
Прийнятий Урядом Порядок визначає основні вимоги до організації моніторингу, а також механізм взаємодії підприємств, установ та організацій з органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Ключові положення Порядку:
Хто має здійснювати моніторинг?
- підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, що є утворювачами або власниками небезпечних відходів;
- власники відходів, що не є небезпечними, річний обсяг утворення яких перевищує 50 тонн;
- органи місцевого самоврядування.
Важливою новелою документа є долучення органів місцевого самоврядування до переліку суб’єктів моніторингу. Це допоможе громадам ефективно:
- розробляти місцеві плани управління відходами;
- здійснювати стратегічне планування – щодо зменшення обсягів утворення відходів, запобігання засміченню та очищення територій, підготовки відходів до повторного використання, рециклінгу і відновлення;
- оцінювати потреби у закритті існуючих та створенні нових полігонів, планувати та здійснювати заходи з ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ тощо.
За результатами проведеного моніторингу всі суб’єкти подаватимуть до Міндовкілля через ЕкоСистему декларацію про відходи. У декларації зазначатимуть відомості і дані щодо обсягів та місць утворення відходів, а також місць зберігання відходів до їх передачі на об’єкти оброблення.
На які об’єкти не поширюється моніторинг:
- Місця виявлення та обліку відходів, власник яких не встановлений.
- Місця тимчасового зберігання відходів від руйнувань, поводження з якими визначається окремим Порядком, затвердженим постановою Кабміну №1073.
- Місця тимчасового зберігання необроблених стічних вод протягом строку і у спосіб, що зазначені технологічним регламентом експлуатації систем водовідведення.
Очікувані результати від впровадження моніторингу:
- Зменшення ризиків несанкціонованих звалищ та викидів завдяки систематичному моніторингу.
- Покращення процесу утилізації та переробки відходів завдяки впровадженню нових стандартів.
- Відповідальніше поводження з відходами підприємствами та організаціями завдяки новим правилам.
- Зниження рівня забруднення, що сприятиме покращенню здоров’я людей, які проживають поблизу місць зберігання та утилізації відходів.
- Гармонізація українського законодавства з європейськими стандартами, що позитивно вплине на екологічний стан країни та сприятиме сталому розвитку.