
Міністерство фінансів України розповідає, що 14 травня Міністр фінансів України, Керуючий від України в ЄБРР Сергій Марченко взяв участь у панельній дискусії, присвяченій підтримці України. Захід, організований Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), відбувся в Лондоні, Велика Британія.
Учасниками дискусії також були:
- Президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо;
- Канцлерка казначейства Великої Британії Рейчел Рівз;
- Міністр фінансів Ірландії Паскаль Донохью.
Модератором виступила журналістка інформаційного агенства Bloomberg Мішал Хусейн.
Під час дискусії обговорювалися ключові виклики та можливості для України в умовах повномасштабної війни, зокрема: адаптація української економіки до воєнного стану; роль міжнародної спільноти у підтримці України під час війни та в післявоєнній відбудові; трансформаційний вплив війни як вимушеного каталізатора змін та реформ; шляхи залучення внутрішніх і зовнішніх інвесторів.
У своєму виступі Сергій Марченко підкреслив, що незважаючи на постійні виклики, Україна зберігає фінансову стійкість та впроваджує важливі структурні реформи.
За понад три роки повномасштабної війни українська економіка адаптувалась і постійно відновлюється. Після спаду ВВП на 28,8% у 2022 році, у 2023 та 2024 роках економіка зростала – на 5,5% та 2,9% відповідно.
Сергій Марченко зазначив, що Україна разом із міжнародними партнерами продовжують вживати заходи для відновлення економіки, нарощування експорту, ефективного монетарного управління для стримування інфляції. Аби забезпечити стабільність бюджетної системи, Міністерство фінансів запровадило необхідні заходи: оптимізацію видатків держбюджету, випуск військових облігацій та ефективну стратегію управління державним боргом.
Він подякував міжнародним партнерам за незмінну підтримку й наголосив на важливості переходу від короткострокових рішень до довгострокових стратегій відновлення.
Разом із міністрами фінансів країн-партнерів та Президенткою ЄБРР було обговорено шляхи залучення приватного іноземного капіталу як один із ключових інструментів відновлення. Міністр фінансів України озвучив пріоритетні напрями:
«Сьогодні однією з технологічних і динамічних галузей української економіки є оборонна промисловість. Ми продовжуємо інвестувати в її розвиток. Цей потенціал також можливо спрямовувати і в цивільні сектори. Міжгалузеві рішення можуть стати драйвером економічного зростання в умовах війни та після її завершення. Окрім того, серед пріоритетів залишаються енергетика та житловий сектор – це саме ті напрями, які мають велику потребу в інвестиціях та значний потенціал».
Міністр фінансів Ірландії зазначив, що поєднання української безпекової експертизи зі значним потенціалом у сфері інновацій та підприємництва створює цінність не лише для самої України, а й для всієї Європи. Інвестиції в Україну є привабливими для іноземних приватних інвесторів.
Партнери наголосили, що створення сприятливого середовища для розвитку приватного сектору та залучення інвестицій має передбачати міжнародну співпрацю у зміцненні енергетичної безпеки, модернізації інфраструктури. Особливу увагу було приділено потребі в інноваційних фінансових рішеннях, зокрема, розширенню страхування інвестицій на випадок воєнних ризиків.
Дискусія стала важливою платформою для обміну думок щодо подальших зусиль урядів, міжнародних фінансових інституцій і приватного сектору у підтримці України під час повномасштабної війни та в процесі відбудови.
Міжнародні партнери висловили єдність щодо подальшої співпраці для відновлення України.