На даний час права вимоги на об’єкти (квартири та нежитлові приміщення), розташовані в будинках, що не введені в експлуатацію, не підлягають державній реєстрації. Особи, які придбавають такі права, залишаються незахищеними, зокрема, від подвійних продажів таких об’єктів. Окрім цього на практиці мають місце випадки, коли забудовник здійснює відчуження більшої кількості квартир, ніж передбачено проектною документацією на будівництво будинку. Своєю чергою, здійснене з порушенням законодавства та проектної документації будівництво ставить під загрозу можливість введення закінченого будівництвом об’єкта в експлуатацію.
Це призводить до появи в Україні довгобудів, ошуканих інвесторів, а також підриває довіру громадськості до порядних забудовників. Соціальна складова цього питання свідчить про необхідність його державного регулювання з метою попередження появи проблемних об’єктів будівництва в майбутньому.
Ураховуючи зазначене, колективом нардепів розроблено та зареєстровано у ВРУ 20 вересня 2017 року законопроект №7128 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою захисту майнових прав осіб, які придбали квартири та нежитлові приміщення в об'єктах незавершеного будівництва".
Пропонується з 1 липня 2018 року зобов’язати замовника будівництва перед відчуженням квартир та нежитлових приміщень у незавершених будівництвом будинках зареєструвати за собою право власності на будинок, як на об’єкт незавершеного будівництва, а також на кожну квартиру чи приміщення, що підлягають продажу.
Особа, яка придбала у замовника будівництва права на відповідні об’єкти, зобов’язана буде подати заяву про державну реєстрацію свого майнового права. Така заява реєструватиметься в базі даних заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, документи подані з нею перевірятимуться.
Утім, реєстрація права власності на відповідні квартири та приміщення відбуватиметься за таким набувачем після того як будинок, в якому розташовані такі квартири та приміщення, буде завершений будівництвом та введений в експлуатацію, а заявник підтвердить належне виконання своїх фінансових зобов’язань за відповідним договором.
Наявність же зареєстрованої в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно заяви про державну реєстрацію майнового права буде фіксувати факт виникнення у особи права вимоги отримати у власність об’єкт нерухомого майна після завершення будівництва будинку, в якому такий об’єкт розміщений.
Своєю чергою, якщо набувач такого майнового права (інвестор у будівництво) не виконав свої зобов’язання за договором, і замовник будівництва скористався своїм право на розірвання цього договору, останньому надаватиметься право подати відповідні підтвердження державному реєстратору речових прав на нерухоме майно.
Окрім цього, пропонується розширити перелік відомостей, які надаються з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, доповнивши його інформацією про зареєстровані заяви про державну реєстрацію прав. Право на отримання такої інформації з однієї сторони дасть змогу особам, які мають намір придбати житлову та нежитлову нерухомість в незавершених будівництвом об’єктах, переконатися у тому, що відповідний об’єкт не відчужений на користь іншої особи. З іншої сторони, можливість отримання такої інформації органами, які здійснюють контроль та перевірку декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, сприятиме якісному виконанню цими особами функцій по перевірці майнового стану відповідних осіб.