Давати решту - це обов’язок!
Скажемо одразу, що давати решту при готівкових розрахунках було обов’язком продавців і раніше. Це передбачено п. 23 Порядку №833.
Та ось з 14.03.2019 р. до цієї норми було внесено зміни. Що саме змінилось?
Було | Стало |
Касир та інший працівник, які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов'язані приймати без обмежень банкноти і монети Нацбанку (у тому числі пам'ятні, ювілейні монети, зношені банкноти та монети), які є засобами платежу, за номінальною вартістю, а також забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі решти | Касир та інший працівник, які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов’язані приймати без обмежень банкноти і монети усіх номіналів, які випускає в обіг Нацбанк (у тому числі розмінні, обігові монети, пам’ятні та зношені банкноти і монети), що є платіжними засобами і не викликають сумніву в їх справжності та платіжності, за номінальною вартістю, а також забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі (крім тих, карбування та випуск в обіг/додатковий випуск в обіг яких припинено Національним банком) |
Таким чином, зараз касир може відмовитись приймати у якості платежу ті банкноти і монети, які здаються йому підробленими. При цьому критеріїв «сумніву» у їх справжності та платіжності в Порядку №833 не наводиться, а функції проведення їх професійного аналізу самостійно чи за допомогою експертів на продавців не покладено. Таким чином, рішення в цьому питанні приймається касиром самостійно і на власний розсуд.
А ось щодо знятих з випуску банкнот та монет, то тут, щоб відмовитись, касир повинен добре знати хоча б ті з них, які НБУ ще тримає у обігу. Це забезпечити простіше, адже НБУ, коли оновлює вітчизняну валюту, повідомляє про це і в себе на сайті, і в ЗМІ. До того ж тут на інформаційну допомогу може прийти банк, в якому суб’єкт господарювання обслуговується.
Звісно, що правила, які встановлено для приймання коштів, працюють і щодо видачі покупцям решти.
Але іноді такого обов’язку можна уникнути!
Нагадаємо про минулорічну ініціативу НБУ: щоб зекономити на випуску дрібних монет, продавцям дозволили округлювати розрахунки із покупцями. Зокрема, про правила округлення готівкових розрахунків дивіться у відеороз’ясненні від Нацбанку, а про податкові наслідки читайте у роз’ясненні від ДФСУ.
Налаштувати у РРО функцію округлення можна в будь-який момент – граничного строку не встановлено. Про це ми писали тут.
Якщо розмінної монети у підприємства вистачає, то воно цілком може обійтись без округлення. Про це тепер говорить і Порядок №833, до якого додали новий абзац:
«У разі відсутності в касі монет дрібних номіналів для видачі здачі касир та інший працівник, які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов’язані здійснити у розрахунковому документі заокруглення загальних сум розрахунків у порядку, передбаченому постановою Правління Національного банку від 15 березня 2018 р. №25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».
А ще розмінну монету для решти слід правильно обліковувати в касі, вчасно та правильно оприбутковувати та документально оформлювати. Але про це ми поговоримо в нашій наступній статті.