Готівкові обмеження: які вони і коли працюють?
Нагадаємо, що відповідно до п. 6 розділу ІІ Положення №148, суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:
- між собою – у розмірі до 10 000 грн включно;
- з фізичними особами – у розмірі до 50 000 грн включно.
Обмеження, встановлене в п. 6 розділу II Положення №148, стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою електронного платіжного засобу.
Згідно з п. 7 розділу ІІ Положення №148 фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою:
- зі суб’єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами – у розмірі до 50 000 грн включно.
- між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 000 грн включно.
При цьому кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.
Коли ці граничні суми розрахунків не застосовуються?
Пунктом 8 Положення №148 визначено, що ці обмеження не стосуються:
- розрахунків суб’єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
- добровільних пожертвувань та благодійної допомоги;
- використання готівки, виданої на відрядження;
- виплат, пов’язаних з оплатою праці;
- використання готівкових коштів з фонду оперативно-розшукових (негласних слідчих) дій, створеного на виконання ч. 3 ст. 24 Закону «Про Національне антикорупційне бюро України».
Як бачимо, самозайнятих осіб в цьому переліку немає. Отже, вони точно потрапляють під готівкові обмеження. Але ось на яку суму - десять тисяч чи п’ятдесят?
Консультує ДФС
В ІПК від 21.05.2019 р. №2280/К/99-99-13-02-03-14/ІПК податківці дійшли висновків:
- фізособа, яка не має статусу підприємця, це не суб’єкт господарювання. А отже, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність і статусу підприємця не має, з метою проведення готівкових розрахунків визнається звичайною фізособою;
- на розрахунки з такою особою поширюється обмеження у розмірі 50 000 гривень.
Залишилось лише нагадати про давню проблему: що багато хто з таких самозайнятих осіб (зокрема, з адвокатів) має обидва ці статуси – і підприємця, і особи, яка веде незалежну професійну діяльність. Як бути в такому випадку, податківці в цій ІПК не зазначили, тож це потребує нового запиту.