• Посилання скопійовано

Продаж товарів у соцмережах: податківці уважно стежать!

Якщо ви продаєте товари більше трьох разів протягом року і не зареєстровані як ФОП, податківці вважатимуть таку діяльність підприємницькою і вимагатимуть не тільки сплати податків, а і застосування РРО/ПРРО (якщо цього вимагає закон)

Продаж товарів у соцмережах: податківці уважно стежать!

У своєму Фейсбуці Ніна Южаніна повідомила, що медіапростором поширюється інформація щодо відстеження податковою переказів на рахунки осіб  та штрафування продавців з OLX, Promua  та інших платформ. 

Самі податківці вже прокоментували цю ситуацію, про що ми писали тут. Вони заявили, що це чутки і що лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності. Це не стосується реалізації індивідуального майна (особистих речей) громадянами за допомогою таких електронних торговельних платформ, як OLX, Prom та будь-яких соцмереж.

А що вважати за «систематичний продаж»? 

Якщо ви більше 3 разів на рік продаєте речі через інтернет – податкова може вами зацікавитись, бо ви систематичний продавець. Про це заявила народна депутатка від «Слуги народу», заступниця Голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Василевська-Смаглюк. 

Проте йдеться не тільки про те, що податківці вимагатимуть зареєструватися ФОПом, подавати податкову звітність та сплачувати податки. Якщо розрахунки за такі товари проводяться готівкою або за допомогою платіжних карток, то постане питання і щодо надання покупцю розрахункового документа! 

ДПС наголошує, що обов’язок застосовувати РРОПРРО на загальних засадах з 01.01.2022 не поширюється лише на фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку І групи.

Втім, податківці зазначили, що при визначенні відносин суб’єкта господарювання з отримувачем товару (роботи, послуги) в обов’язковому порядку слід визначати місце здійснення розрахунків

Тобто якщо місце здійснення розрахунків визначити неможливо (наприклад: отримання споживачем комп’ютерних програм, електронних книжок, довідок, висновків, експертних оцінок тощо виключно в електронній формі), то у такому разі застосування не є обов’язковим. У інших випадках (тобто фізичне отримання споживачем товарів, послуг або приймання робіт) суб’єкт господарювання зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО на загальних підставах.

 

Висловила свою думку щодо цієї ситуації і Ніна Южаніна

Вона нагадала, що наказом Мінфіну від 22.11.2024 №601 було затверджено нову форму фіскального касового чека за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу. 

Такий фіскальний чек, наприклад, видається під час  проведення оплати за отриману на умовах післяплати посилку на Новій Пошті чи Укрпошті,  містить дані про отримувача коштів (ПІБ, податковий номер чи номер паспорта, номер рахунку і т.д.) та суму перерахованих коштів та передається до податкової. 

Фізособа продала товар (не важливо, чи через OLX, Telegram або навіть через об’яву в газеті) і відправила його покупцю Новою Поштою з післяплатою – податкова отримає від NovaPay чек з реквізитами покупця і продавця і сумою операції. 

Податкова лякає незаконною підприємницькою діяльністю, але зазаначає, що «лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності».

Визначення, що таке «систематичний», у законі немає, але є постанова пленуму ВСУ від 2003 року, де визначено, що систематично – це більш як три рази на рік.

Як визначатимуть однорідність товару, незрозуміло, та й у фіскальному чеку за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу конкретного товару взагалі немає.

На думку Южаніної, інформація автоматично збиратиметься щодо кожної особи, і жодних зайвих зусиль для її збору для ДПС не знадобиться, тож за неподання декларації та несплату податків можуть спробувати застосувати санкції. 

Але, на думку Южаніної, такі санкції можливо буде застосувати тільки вже у 2026 році. До того часу жодних санкцій до такої фізичної особи податкова застосувати не зможе (якщо, звісно, не буде доведено незаконну підприємницьку діяльність).

 

Що думає Гетманцев про цю ситуацію?

Гетманцев підкреслив, що несеться чергова зрада щодо податкової, яка через чеки може дізнатися хто продає товар і звинуватити в підприємництві без реєстрації.

Підприємництво - це самостійна, на власний ризик, систематична діяльність з метою отримання прибутку. 

Ні, продаж вживаних шкарпеток, навіть розпарених, навіть більше 3х, навіть більше 30-ти не є і ніколи не буде підприємництвом. І ні, для цього не потрібно реєструватися ФОП.

Ну, а якщо це реальний бізнес без реєстрації, тоді так, проблеми будуть. Не бачу жодної підстави чому ті, хто працюють в чорну мають право на перевагу перед тими, хто зареєстрований.

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»