
З 4 квітня діє нова декларація з податку на прибуток: коли звітувати вперше?
Нагадаємо, що Мінфін наказом від 13.02.2025 №94 вніс зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
У ній з’явилися нові додатки МПЗ-З та ЩАВ, а також оновлено рядки щодо авансових внесків для обмінників. Зміни діють з 4 квітня.
За офіційним роз’ясненням ДПС, платникам податку на прибуток необхідно подавати декларацію за оновленою формою за звітний період – півріччя 2025 року. А окремим платникам податківці радять ще й подати уточнюючі за цією формою за 2024 рік та І квартал 2025 року.
Мінсоцполітики не підтримує повернення квартального строку для єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ
Нещодавно у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №13108, який пропонує повернутись до щоквартальної податкової звітності.
Мінсоцполітики закликає народних депутатів зважати на суттєвий негативний вплив повернення до щоквартальної єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ на спроможність держави вчасно надавати соціальну підтримку для своїх громадян.
Адже при щоквартальній звітності система соціального захисту отримуватиме інформацію про доходи та стан сім’ї з інтервалом в часі – мінімум від трьох до пяти місяців - інформація про реальний стан доходів людини стає відомою органу соціального захисту населення через 50 днів після закінчення кварталу, це дуже ускладнює швидке реагування для надання соціальної підтримки.
Наближається строк для сплати ЄСВ ФОПами за І квартал 2025 року!
Як відомо, ФОПи повинні сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Доволі часто територіальні податківці розуміють цю норму буквально і незважаючи на те, що останній день сплати, яким є 19 квітня, припадає на вихідні, вимагають сплати перед цими вихідними. Тобто кажуть, що останній день сплати ЄСВ ФОПами – 18 квітня (п’ятниця).
Але за календарем ДПСУ останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за І квартал є 21 квітня 2025 року. Сума для сплати становить 5 280 грн. Зараз «воєнної» пільги немає, а отже, ФОПи мають сплачувати ЄСВ за загальними правилами (хоча є і винятки). Докладніше читайте тут.
Ще п’ять цікавих роз’яснень для ФОП
- Фізособа-«єдинник» подала декларацію в е-формі за неправильним форматом: як виправити? У разі подання декларації за неправильним ідентифікатором форми для виправлення помилки ФОП через меню «Листування з ДПС» надсилає до органу ДПС за своїм місцем обліку лист щодо визнання недійсною помилково подану декларацію з детальним описом ситуації.
- Чи подавати наново звітність після ліквідації фізособі-«єдиннику»: що кажуть податківці? На нашу думку, подавати декларацію наново не потрібно, можна хіба що подати уточнення. Але на гарячій лінії ДПС заявили, що ФОПу в такій ситуації треба скасувати подану і прийняту декларацію – подати листа до територіального органу ДПС, в якому він перебував на обліку. Після чого подати декларацію наново, – вже за новою формою. Чи варто дослухатись до такої рекомендації? Читайте тут.
- Дохід ФОПу нараховано та виплачено в різних місяцях: що з додатком 4ДФ? Якщо нарахування доходу ФОПу було здійснено у лютому, а виплату – у квітні, то нарахована сума буде відображатись у графі 3а додатка 4ДФ за лютий, а виплачена сума відображатиметься у графі 3 додатка 4ДФ за квітень.
- ФОП загубив первинні документи: яка відповідальність і чи можна її уникнути? Підприємці, як й інші платники податків, мають зберігати первинні документи, які вони використовували для складання податкової звітності. А як бути, якщо ці документи було втрачено, зокрема під час воєнного стану? Читайте тут.
- Для подання довідкової декларації з ЄП ФОПу слід обирати новий формат! Декларація з типом «Довідково» в е-формі подається за ідентифікатором форми: F0103407 – єдинниками І та ІІ груп; F0103309 – єдинниками ІІІ групи. При її створенні у розділі «Введення звітності» Е-кабінету обираються рік та місяць, в якому вона формується.
Протермінували строки реєстрації ПН: який штраф буде та чи можна уникнути?
Реєстрація податкових накладних у ЄРПН має чіткі граничні строки. Якщо їх порушити, податківці застосовують штрафи. Сума штрафу залежить від кількості днів прострочення:
- до 15 днів – 2% суми ПДВ у ПН;
- 16–30 днів – 5%;
- 1–60 днів – 10%;
- 61–365 днів – 15%;
- 66 + днів – 25%.
Окремий штраф діє для операцій зі ставкою ПДВ 0%.
Чи можна уникнути штрафу? Якщо першою подією є відвантаження, – пробуємо змінити дату у первинному документі. Якщо «посунути» дату відвантаження неможливо або якщо першою подією є оплата, – можна спробувати скласти ПН за операціями, що мають ритмічний/безперервний характер.
Також ДПС наголосили: якщо реєстрацію ПН в ЄРПН було зупинено і платник ПДВ протягом 365 к.дн. не вжив заходів щодо її розблокування та під час перевірки було виявлено факти здійснення операцій без ПН, то на платника теж чекає штраф.
Що ще цікавого розповіли податківці?
- Продаж товарів і надання послуг через мережу Інтернет та використання РРО. За позицією ДПС, СГ, які здійснюють діяльність у сфері е-комерції, у тому числі торгівлі, громадського харчування та послуг за допомогою мережі Інтернет, зобов’язані використовувати РРО та ПРРО.
- Як правильно заповнити рядок 02 уточнюючої єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Податківці нагадали, як заповнити реквізити рядка 02 уточнюючої єдиної звітності та додатків Д1, Д5 та Д6 до неї у разі коригування показників, відображених у звітності щодо сум нарахованого ЄСВ, поданих за періоди до 2021-го та 2021 – 2024 років.
- Скільки коштує видача фіскального чека без обов’язкових реквізитів? Документ не вважається розрахунковим, якщо відсутній хоча б один обов’язковий реквізит. Фінсанкції: за перше порушення – 100% суми продажу з порушенням; за кожне наступне – 150% суми продажу з порушенням. Для фізосіб-«єдинників» діють зменшені штрафи.
- Подарункові сертифікати: засіб розрахунку чи окремий вид товару? Податківці розглядають ситуацію щодо продажу подарункових сертифікатів та їх використання потім для оплати товарів платниками єдиного податку як таку, що призводить до негрошової форми розрахунків. Чому? Адже продавець гроші отримав? Про це читайте тут.
Перекази членам сім'ї першого та другого рівня споріднення: чи треба сплачувати ПДФО та ВЗ?
Д. Гетманцев у Телеграм-каналі присвятив свій пост темі оподаткування ПДФО різних доходів та проблемі розкриття банківської таємниці ДПС.
Він вказав, що платежі на рахунки родичам не оподатковуються, не оподатковувались і оподатковуватися не будуть. До того ж у ДПС немає доступу до рахунків і банківської таємниці. Нардеп зауважив, що процедура розкриття дуже складна.
15 найпоширеніших проблем платників ПДВ: перелік від експерта
Сама по собі техніка обрахунку ПДВ – проста. Але коли доходить до застосування норм ПКУ на практиці, починають вилазити «деталі». Найпопулярніші види проблем, які виникають у платників ПДВ:
- Блокування ПН-РК, що іноді виглядає ручним.
- Контрагента визнали ризиковим, а потерпаємо «ми».
- Бюджетне відшкодування – довго і після перевірки.
- ПН-РК у різних періодах – несправедливо з'їдає реєстраційний ліміт.
- За відсутності реєстраційного ліміту – сплата ПДВ, по суті, на дату реєстрації ПН.
- Непрозорі правила визначення місця постачання послуг від нерезидентів.
- Визначення мінімальної бази для сплати ПДВ.
- Нарахування компенсуючих зобов’язань.
- Визначення періоду включення до декларації заблокованих ПН/РК.
- Необхідність дотримання строків реєстрації податкових накладних.
- Необхідність коригування податкового кредиту та податкових зобов’язань.
- Неправильне оформлення РК.
- Застосування пільг в оподаткуванні ПДВ.
- Розподіл вхідного ПДВ.
- Необхідність постійно подавати уточнюючі через складний механізм СЕА ПДВ.
За використання старої форми повідомлення про працевлаштування штрафу не буде!
З 26 лютого діє оновлена форма повідомлення про прийняття працівника на роботу. Наразі подати до ДПС повідомлення можна тільки за старою формою.
1 квітня Держпраці вказувала, що у разі подання повідомлення за старою формою можливі питання від Держпраці. Хоча на практиці ДПС може деякий час приймати повідомлення за старою формою, Держпраці в майбутньому може визнати це порушенням. На підприємство можуть накласти штраф як за інші порушення трудового законодавства – 8000 грн.
Але станом на 7 квітня всі ці нюанси Держпраці прибрала зі свого роз’яснення. Тож можна зробити висновок, що вона змінила свою позицію та не вважатиме подання старого повідомлення порушенням! Тож про штраф за подання старої форми вже не йдеться.
Для нарахування лікарняних за сумісництвом довідка про зарплату є обов’язковою умовою!
З 4 квітня довідка про зарплату надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом). Про це ми писали тут та тут.
На цьому наголосили і фахівці ПФУ у своєму листі від 28.03.2025 №2800-030401-8/20889. Додатково вони звернули увагу, що у разі ненадання застрахованою особою довідки про середню зарплату за основним місцем у страхувальника за сумісництвом немає можливості правильно обчислити середню зарплату для лікарняних. Тож наявність довідки є обов’язковою умовою.
Чи треба індексувати зарплату у травні 2025 року?
З січня 2025 р. нарахування індексації зарплати обнулили. Тоді ж виникла дилема – який місяць вважати базовим для нарахування індексації: грудень 2024 р. чи січень 2025 р.?
Як бути роботодавцям і чи індексувати зарплату у травні, – дізнайтеся з нашої статті.
До 15 квітня роботодавці мають сплатити штраф від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю
Нагадуємо, що сплатити штраф за надісланим розрахунком за 2024 рік треба до 15 квітня 2025 року (вівторок). Жодних пільг на час воєнного стану не встановлено. Тому порушення термінів сплати штрафу тягне за собою нарахування пені.
До уваги роботодавців!
- Працівник не може вийти на роботу та не може виконувати її дистанційно: які дії роботодавця? Держпраці радить, що за можливості доцільно надати працівникам, які не можуть вийти на роботу або не можути виконувати її дистанційно, оплачувані відпустки (щорічні, соціальні), а також відпустки без збереження заробітної плати.
- З’явиться нова форма заяв-розрахунків. ПФУ оприлюднив проєкт Порядку фінансування страхувальників для надання страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Також заплановано оновити форми заяви-розрахунку та повідомлення про виплату страхових коштів. Докладніше – у статті від редакції.
- Працівник захворів в останній день відпустки: які наслідки? Якщо в останній день щорічної відпустки працівник захворів і йому відкрито листок непрацездатності, то за загальним правилом цей день відпустки необхідно надати одразу після лікарняного.
- Коли роботодавець має перенести щорічну відпустку? Щорічна відпустка на вимогу працівника має бути перенесена на інший період у разі порушення роботодавцем терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки або несвоєчасної виплати роботодавцем зарплати працівнику за час щорічної відпустки.
- Зміни щодо надомної та дистанційної роботи: що врахувати роботодавцям? У КЗпП будуть прописані правила відрядження для надомних та дистанційних працівників, а також з’являться норми щодо можливості переведення працівників на такі форми роботи у разі навчання малолітньої дитини дистанційно.
Бронювання працівників: що нового?
- Не підтягуються дані про новоприйнятих працівників у Дії для бронювання: в чому причина? Новому працівнику слід звернутися до ПФУ особисто або на портал ПФУ, аби перевірити анкетні дані. Якщо помилки в них, то їх потрібно виправити. Й тоді в Дії з’являться по ньому дані. Якщо ні і проблеми в Оберегу, то доведеться заповнити google-форму та чекати.
- Звільнення працівників та вплив на квоту бронювання. Фахівці Міноборони у листі вказали, що підприємство зобов'язане самостійно привести кількість заброньованих працівників у відповідність до ліміту. Інакше перевищення ліміту може призвести до втрати статусу критичності та анулювання бронювання.
- Додано новий критерій важливості підприємств у сільському господарстві. Мінагрополітики внесло зміни до Критеріїв з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період.
Інформація про кількість працевлаштованих громадян (ф. №1-ПА): правила складання та подання
До 15 квітня суб’єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, повинні подати до центру зайнятості інформацію про кількість працевлаштованих громадян за І квартал 2025 року.
У разі неподання або порушення порядку подання суб'єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні, відповідно до цього Закону відомостей про працевлаштованих ним осіб стягується штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення. Тож у 2025 році такий штраф становить 16000 грн.
Інші новини
- Індекс інфляції за березень становить 101,5%. За даними Держстату від 09.04.2025, інфляція на споживчому ринку у березні 2025 р. порівняно з лютим 2025 р. становила 1,5%, з початку року – 3,5%. Зокрема, ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,7%.
- Що з лімітами на карткові перекази між фізособами? Хоча норма Постанови НБУ щодо обмежень у 150 тис. грн з 1 квітня і не діє, але діє Меморандум і ліміти переказів за ним. Тому всі банки, які його підписали, мають застосовувати граничні суми розрахунків за ним. Тож фактично обмеження і далі діють.
- Скасовано понад 200 дозволів та погоджень. Уряд ухвалив низку рішень та скасував понад 200 інструментів державного регулювання. З них 15 інструментів – у сферах охорони праці, торгівлі, будівництва, пожежної безпеки та ЗЕД.
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»