• Посилання скопійовано

Що змінилося у декларації з податку на прибуток та коли вперше звітувати за нею: офіційно від ДПС

За офіційним розʼясненням ДПС, платникам податку на прибуток необхідно подавати декларацію за оновленою формою за звітний період – півріччя 2025 року. А окремим платникам податківці радять ще й подати уточнюючі за цією формою за 2024 рік та І квартал 2025 року

Що змінилося у декларації з податку на прибуток та коли вперше звітувати за нею: офіційно від ДПС

Державна податкова служба України у листі від 09.04.2025 №9616/7/99-00-21-02-01-07 повідомляє, що 04 квітня 2025 року набрав чинності наказ Мінфіну від 13.02.2025 №94 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.02.2025 за №323/43729, зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 03.03.2025 №133 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 лютого 2025 року №94», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2025 за №352/43758 (далі – наказ №94).

Згідно із наказом №94 внесено зміни до Декларації, пов’язані з реалізацією положень законів України від 10.10.2024 №4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі – Закон №4015) та від 04.12.2024 №4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон №4113).

Відповідно до Закону №4015 внесено зміни та доповнення до Кодексу, зокрема, щодо встановлення:

1) базової (основної) ставки податку на прибуток у розмірі 25 відсотків, запровадженої з 01 січня 2025 року, для цілей:

  • оподаткування прибутку фінансової установи (крім страховика);
  • оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика);
  • застосування положень щодо сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток під час виплати дивідендів фінансовою установою (крім страховика);

2) розміру авансового внеску, який сплачується з 01 січня 2025 року платниками податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти.

Крім того, згідно із Законом №4015 Кодекс доповнено положеннями щодо:

1) особливостей оподаткування діяльності з роздрібної торгівлі пальним, що застосовуються з 01 грудня 2024 року, а саме:

  • встановлено розмір авансового внеску з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним;
  • встановлено порядок сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств;

2) особливостей визначення мінімального податкового зобов’язання у період з 01 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.

У зв’язку із цими змінами у формі Декларації:

  • рядок 10 «Особливі відмітки» доповнено рядками: «фінансові установи, крім страховика»; «платника податку, який сплачує авансові внески за кожний пункт обміну іноземної валюти»; «платника податку, який сплачує авансові внески за кожне місце роздрібної торгівлі пальним»;
  • показники рядків 26 ОВ – 28, 36 щодо відображення сум авансових внесків з місць роздрібної торгівлі пальним та примітку «5» щодо застосування, зокрема, фінансовими установами базової (основної) ставки податку на прибуток у розмірі 25 відсотків викладено в нових редакціях.

Відповідні зміни внесено до додатків ВП, АВ, КІК, ЗП.

Крім цього, у Декларації:

виключено додаток ОВ до Декларації (рядок 26 ОВ), натомість доповнено новим додатком ЩАВ до Декларації (рядок 26 ЩАВ), у якому відображаються розрахунок авансового внеску за кожний пункт обміну іноземних валют та розрахунок авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним;

викладено в новій редакції Додаток МПЗ-З до рядка 02 МПЗ-З додатка МПЗ, який складається платниками податку – власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, та розраховується щодо кожної земельної ділянки. При визначенні платником мінімального податкового зобов’язання в період з 01 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, сума мінімального податкового зобов’язання розраховується відповідно до пп. 38-1.1.1 та 38-1.1.2 ПКУ, не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, – 1400 гривень з 1 гектара.

Згідно із Законом №4113 Кодекс доповнено положеннями щодо невключення до бази оподаткування операцій резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, зокрема в частині суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів, які набрали чинності з 01 січня 2025 року.

У зв’язку із цими змінами рядки 16.5, 16.6, 17 додатка ДІЯ узгоджено відповідно до положень Кодексу.

Згідно із п. 46.6 ПКУ, якщо в результаті зміни правил  оподаткування змінюються форми податкової звітності, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

З урахуванням зазначеного платникам податку на прибуток необхідно подавати Декларацію за оновленою формою за звітний (податковий) період – півріччя 2025 року. Водночас платникам податку, що декларують показники, визначення яких пов’язано зі змінами до положень Кодексу, що набрали чинності у 2024 році, рекомендуємо за звітний (податковий) період – 2024 рік та І квартал 2025 року подати уточнюючу Декларацію за оновленою формою, із відображенням, зокрема:

  • у рядку 26 ЩАВ Декларації  нарахувань авансових внесків, із відповідним заповненням у додатку ЩАВ розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним відповідно до пп. 141.14.2 ПКУ;
  • у додатку МПЗ-З до Декларації  деталізованих показників розрахунку мінімального податкового зобов’язання, з урахуванням положень п. 74 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ;
  • у додатку АМ до Декларації за оновленою формою  інформації щодо нарахованої амортизації, з урахуванням положень п. 43-1 та 69 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до пп. 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ в разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ, та пені.

 

Від редакції: Про це ми вказували й у своїй новині. Але наголосимо, що відповідного електронного формату нової декларації поки що немає. Тож подати уточнюючі в е-формі поки не вийде. Про появу форматів повідомимо додатково.

Джерело: ДПС по роботі з великими платниками податків

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Податок на прибуток»