• Посилання скопійовано

Чи подавати наново звітність після ліквідації фізособі-«єдиннику»: що кажуть податківці?

Ситуація, коли в період подання якоїсь податкової декларації змінюється її форма, не така вже й рідкісна. Те, що каже з цього приводу ПКУ, ми добре знаємо. Але завжди чекаємо, що скажуть податківці. Бо їхні рекомендації передбачити важко

Чи подавати наново звітність після ліквідації фізособі-«єдиннику»: що кажуть податківці?

Уявімо ситуацію: є ФОП-«єдинник» 1 – 3 групи, який ліквідувався в січні або в лютому 2025 року. Йому треба було відзвітувати за діяльність, яку він провадив у 2025 році. І він це зробив, – але за старою формою декларації з ЄП. Але набрала чинності нова форма, і за І квартал, та і загалом за 2025 рік його «колеги» звітуватимуть вже за цією новою формою. Бо в ній «вписаний» ВЗ. 

 

Чи треба і цьому ліквідованому ФОПу зробити так само – тобто подати наново ліквідаційну звітність з ЄП? 

Це питання ми вже розглядали раніше і навели власні рекомендації.  

Якщо їх підсумувати, то, на нашу думку, подавати декларацію наново не потрібно, можна хіба що подати уточнення. 

Ми бачили два варіанти:

  • уточнення подавати не треба, якщо разом із декларацією за старою формою було надано доповнення (відповідно до п. 46.4 ПКУ) щодо військового збору, у якому задекларовано суму цього збору до сплати;
  • якщо цього не було зроблено, то потрібно буде подати декларацію вже за новою формою, з нарахуванням сум військового збору.

Але на гарячій лінії ДПС заявили, що ФОПу в такій ситуації треба скасувати подану і прийняту декларацію – подати листа до територіального органу ДПС, в якому він перебував на обліку. Після чого подати декларацію наново, – вже за новою формою. 

 

Чи варто дослухатись до такої рекомендації? 

Нагадаємо про строки звітування в ситуації, яку ми розглядаємо. 

Згідно з п. 294.6 ПКУ у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОПів, які є платниками єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.

Тобто ті ФОПи, що ліквідувалися в січні та лютому 2025 року, звітують за ці місяці як платники ЄП в останній раз. 

Гранична дата подання декларації для них буде така: 

  • Для 1 – 2 груп звітним періодом є рік. І вони звітуватимуть за 2025 рік у звичайні річні строки – протягом 60 днів після закінчення цього року. 60 днів минають 1 березня 2026 року, але оскільки це неділя, то останнім днем подання цього звіту буде 2 березня 2025 року.
  • Для 3 групи звітним періодом є квартал. Тому ліквідаційну звітність треба подати саме за І квартал 2025 року у квартальні ж строки – протягом 40 днів після закінчення цього кварталу. 40 днів минають 10 травня 2025 року, але оскільки це субота, то останнім днем подання цього звіту буде 12 травня 2025 року. 

Проте подати ліквідаційну декларацію можна і не чекаючи так довго. Що вже і зробили ФОПи в нашій ситуації. 

Оскільки строки подання декларації ще не закінчилися, то подання її наново не призведе до сплати штрафів. Тому якщо ви не бажаєте сперечатися із податківцями, це безпечний для вас варіант. 

Решта ж може зауважити, що вини ФОПа тут немає: декларація була прийнята податківцями! Це важливо, адже на момент її подання податківці ще не забезпечили можливість подання декларації за новою формою в електронному вигляді. І вони приймали декларацію за старою формою в електронному вигляді без зауважень. 

Тепер так просто сказати, що декларацію було подано не за тією формою, податківці не можуть. Саме тому вони вимагають від тих ФОПів надати їм листа з проханням скасувати приймання вже поданої декларації. 

Проте піти таким шляхом (скасувати і подати наново) має сенс тим, хто подав декларацію хоча і за старою формою, але з доповненням про ВЗ. Бо у них податкові зобов’язання з ЄП та ВЗ визначені правильно. І те – лише щоб податківці не погрожували потім скасувати приймання такої декларації через її застарілу форму. Бо вони одразу наголосили: за 2025 рік звітуємо за новою формою! 

А ті, хто, складаючи декларацію, про ВЗ «забув», можуть цю помилку виправити! І ст. 50 ПКУ чітко говорить, як це зробити. Оскільки строк подання декларації ще не минув, то треба подати «звітну нову» декларацію – звісно, вже за новою формою!

І, як свідчить практика, ФОПам це вдається зробити в електронному вигляді – тобто незважаючи на усні рекомендації податківців, такі виправлення вони приймають без зауважень. 

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»