
У листі ДПСУ від 13.03.2025 № 235/2/99-00-24-01-03-02 податківці відповіли на низку запитань від платників податків. Зокрема, було надано відповідь на запитання про нову форму декларації з єдиного податку.
Наказ про затвердження нових форм декларації з єдиного податку набрав чинності. Коли можна очікувати на появу нових форм в Е-кабінеті платника?
Як ми вже писали, Мінфін вніс зміни до форм декларацій з ЄП. Ними передбачено можливість звітування для платників ЄП з визначенням зобов’язання військового збору та коефіцієнта і суми мінімального податкового зобов’язання. Наказ набрав чинності з 20 лютого 2025 року. Ми проаналізували ці зміни у цьому матеріалі.
Також станом на 7 березня ДПС оприлюднила в Реєстрі е-документів формати для складання нової форми декларації з ЄП для всіх 4 груп (поки що для розробників). В Е-кабінеті ДПС нових форматів ще не було.
У коментованому листі податківці повідомляють, що відповідно до Наказу №57 податкові декларації, зокрема, платника единого податку — фізичної особи — підприємця та платника єдиного податку четвертої групи за формами, затвердженими наказом Мінфіну від 19 червня 2015 року №578 «Про затвердження форм податкових деклараці й платника единого податку» (у редакції Наказу №57), подаються за звітні (податкові) періоди з 2025 року.
Тобто вперше подають податкову звітність за новою формою платники ЄП – ФОПи:
- першої-другої гpyп — за 2025 рік;
- третьої групи — за I квартал 2025 року;
- четвертої групи — за 2025 рік з розрахунком единого податку на поточний 2026 рік.
До податкової звітності платники можуть подавати доповнення з наданням відповідних пояснень розрахунку MП3 з урахуванням положень п. 74 підрозділу 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
Після набрання чинності Наказом №57 платники зможуть подати уточнюючу Декларацію за оновленою формою з відображенням у додатку «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» за результатами діяльності за звітний період 2024 року деталізованих показників розрахунку MП3 з урахуванням положень п. 74 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положения» ПКУ та визначенням податкових зобов'язань по військовому збору у відповідному розділі податкової декларації платника єдиного податку за звітні (податкові) періоди 2025 року.
У разі самостійного виправлення плaтником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадаіоть на період воєнного стану, такi платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ, та пені (п. 69.1 п.69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Що робити тим ФОПам, які подали заяву на припинення у січні та лютому 2025 року і вже подали ліквідаційну декларацію за старою формою?
Прямої відповіді податківці не надали. Але з того, що вони сказали, можна зробити висновок: ФОПи, які припинили діяльність у січні та лютому 2025 року, вже потрапляють у новий звітний період – 2025 рік для 1 та 2 групи і І квартал 2025 року для третьої групи.
І тепер у них є два варіанти:
- уточнюючу декларацію подавати не треба, якщо разом із декларацією за старою формою було надано доповнення (відповідно до п. 46.4 ПКУ) щодо військового збору, у якому задекларовано суму цього збору до сплати;
- якщо цього не було зроблено, то потрібно буде подати уточнюючу декларацію вже за новою формою, з нарахуванням сум військового збору.