
Марʼяна Кавин у своєму Телеграм-каналі спочатку згадала про строки реєстрації ПН та штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію.
А далі навела власні рецепти, як вийти з ситуації з протермінуванням реєстрації ПН в ЄРПН.
Одразу зауважимо, що обидва ці варіанти вимагають «ігор» з первинкою, а тому все, що наводиться далі, це пропозиції самої Марʼяни Кавин, а не нашої редакції:
1. Якщо перша подія відвантаження - пробуємо пересунути дату. Залежно від того, про що йдеться – послуга, робота чи товар – «поправляємо» дату у первинному документі. Але при цьому не втрачаємо голову! І "дивимося" на ситуацію з усіх сторін. До прикладу, якщо це товар – чи була ТТН, а отже, фіксація дати вже є. Якщо це послуга, то покупець, можливо, нею уже скористався, і ця послуга стала складовою послуги на продаж Покупцем в операції, де він уже Постачальник.
Але це можна зробити там, де можливо "пересунути" із "головою" та з урахуванням усіх інших деталей. Особливо якщо сума ПДВ значна або ж по договору передбачено штраф за несвоєчасну реєстрацію.
2. Якщо "посунути" дату відвантаження неможливо або якщо перша подія оплата, – можемо "погратися" в операції, що мають ритмічний / безперервний характер. Ось тут важливо, щоб протягом місяця було дві і більше поставки. І якщо поставка одна - нічого не заважає нам розбити одну накладну на дві. І знову ж таки, перевірити чи цей факт «ніде не вилазить». Якщо в інших документах є посилання на одну накладну – врегульовуємо цей момент.
Мабуть, хтось скаже, а про ритимічний характер має бути сказано в договорі!
Ось тут важливо розуміти, що:
1) вимога вказувати про характер ритмічності - в ПКУ відсутня,
2) згадка про ритмічний характер у договорі – радше рекомендація, а не вимога. Щоб ваш постачальник, не отримавши вчасно ПН, не сивів, а побачив з договору, що податкові накладні будуть виписані, за ритмічним характером – і це буде зведена, що складена останнім днем місяця, або подекадно, або в інший проміжок часу. Головне, не пізніше останнього числа місяця.
До речі, складати зведені ритмічні ПН — право (а не обов’язок) платника. Тому які складати ПН (зведені, ритмічні чи звичайні), платники мають право вирішити самостійно (лист ДПСУ від 29.03.2021 № 1247/ІПК/99-00-21-03-02-06).
Скласти зведену ритмічну ПН не пізніше останнього дня місяця можна і на ритмічні постачання, здійснені покупцеві протягом одного дня (листи ДПСУ від 26.11.2021 № 4532/ІПК/99-00-21-03-02-06, ГУ ДПС у Львівській обл. від 02.03.2021 №762/ІПК/13-01-18-04-09). Це якраз про випадок, коли кілька накладних протягом одного дня.