
З 4 квітня довідка про зарплату надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом). Про це ми писали тут та тут.
На цьому наголосили і фахівці ПФУ у своєму листі від 28.03.2025 №2800-030401-8/20889.
Але метою цього листа є питання правильності розрахунку лікарняних за сумісництвом. Проте перед тим, як про це розповісти, зупинимося ще окремо на документальному оформленні хвороби.
Документальне оформлення хвороби сумісника
У разі видачі листка непрацездатності у формі документа на папері ‒ на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи.
Якщо щодо сумісника сформовано е-лікарняний, в особистому кабінеті страхувальника відобразиться його е-копія. Відрізнити електронний лікарняний основного працівника від е-лікарняного сумісника можливо за допомогою унікального номера листка непрацездатності. Про це ми писали тут.
Гранична зарплата для нарахування лікарняних та довідка
У листі ПФУ зауважив, що відповідно до ст. 25 Закону №1105 при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати в межах граничної суми місячної зарплати, на яку нараховуються страхові внески. У 2025 році такою сумою є 160 тис. грн.
Правила розрахунку лікарняних за сумісницвом встановлено п. 30 Порядку №1266.
Ним передбачено, що у разі коли на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, на умовах цивільно-правового договору, провадить підприємницьку або іншу діяльність, пов'язану з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності, обчислення середньої заробітної плати здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи, за сумісництвом та за місцем (місцями) провадження іншого виду (видів) діяльності.
Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо.
Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.
У такому разі сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
На підставі всіх норм Закону №1105 та Порядку №1266 фахівці ПФУ вказали, що після прийняття рішення страхувальником за місцем роботи за сумісництвом щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, згідно зі сформованим електронним листком непрацездатності, застрахована особа набуває право на цю допомогу.
Але у разі ненадання застрахованою особою довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи у страхувальника за місцем роботи за сумісництвом немає можливості правильно обчислити середню заробітну плату для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності та її нарахувати. Тож немає довідки, немає й виплати лікарняних. Тому наявність довідки є обовʼязковою для правомірності нарахування та виплат лікарняних.