Ми не раз чули про мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, який наразі триватиме до 01.01.2016 р. Таке правило встановлено пунктом 15 р. X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Водночас цим же кодексом заборонено передавати у власність іноземцям (фізичним чи юридичним особам) землі сільськогосподарського призначення (ч. 5 ст. 22 ЗК України), крім випадків, коли такий іноземець отримує землю у спадщину.
Протягом року іноземець повинен відчужити цю успадковану землю - інакше право власності на ділянку може бути примусово припинене за рішенням суду (пункт «д» ст. 143 ЗК).
Постає запитання: як таке відчуження співвідноситься зі встановленим до 01.01.2016 р. мораторієм на таке відчуження?
ВССУ роз'яснює, що:
1) право власності, відповідно до ст. 125 ЗК, виникає після одержання спадкоємцем земельної ділянки документа, що посвідчує право власності на ділянку, та його державної реєстрації, після чого на зазначені правовідносини повністю поширюються гарантії права власності;
2) обчислення річного строку «добровільного» відчуження слід починати з моменту одержання іноземним громадянином державного акта на право приватної власності на земельну ділянку.
У підсумку, за відсутності факту «добровільного» відчуження іноземним громадянином успадкованої земельної ділянки, вона підлягає примусовому відчуженню за позовом відповідних органів прокуратури.