Поширення коронавірусу в певних випадках може бути визнано форс-мажором, наслідки якого не дозволили виконати зобов'язання за економічними договорами. Про це сказав президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков під час засідання Міжнародного трейд-клубу в Україні у вівторок в Києві.
Президент ТПП України зазначив, що можливість засвідчення форс-мажору є.
«Завжди необхідно розуміти, чи призвела окрема обставина до конкретних обмежуючих заходів або наслідків, таких як закриття кордонів, заборона поїздок й інші заходи, вжиті на рівні державної влади, які могли стати причиною неможливості виконання зобов'язань. Але необхідно врахувати, що відповідно до законодавства України засвідчення форс-мажорних обставин на підставі загальних ситуацій не передбачено», – додав Геннадій Чижиков.
За його словами, підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше обставин, передбачених законодавством. Серед них – і епідемія. Крім того, форс-мажорні обставини можуть бути визначені сторонами в тексті договорів.
«Наявність у договорах серед форс-мажорів таких обставин як епідемія, надзвичайна ситуація в сфері охорони здоров'я або обмежувальні дії влади посилює позицію в питаннях визнання фактів, які не дозволяють виконати відповідні зобов'язання. Але при цьому завжди необхідно надати докази того, що коронавірус або заходи щодо боротьби з його поширенням є обставинами, які могли стати причиною неможливості виконання зобов'язань», – зазначив президент ТПП України.
Сторона, яка посилається на форс-мажорні обставини, повинна звернутися до компетентного органу (торгово-промислової палати) тієї країни, де виникли дані обставини, й отримати відповідний документ (сертифікат або свідоцтво) для можливості пред'явлення його контрагенту згідно з умовами договору.
***
Читайте також: