• Посилання скопійовано

Уряд скасував заборону на експорт великої рогатої худоби, м‘яса та субпродуктів з неї

За словами заступника міністра агрополітики, наразі внутрішній ринок обмежений, а виробництво більше ніж внутрішнє споживання, і у нас є певний надлишок – він становить близько 10%, які можна експортувати

Уряд скасував заборону на експорт великої рогатої худоби, м‘яса та субпродуктів з неї

Відповідно до постанови КМУ від 09.04.2022 р. №422 вводиться ліцензування на експорт: 

  • великої рогатої худоби, живої (Код УКТЗЕД 0102);
  • м’яса великої рогатої худоби, морожене (Код УКТЗЕД 0202);
  • м’яса та їстівні м’ясні субпродукти, солоні або в розсолі, сушені або копчені; їстівне борошно з м’яса або м’ясних субпродуктів: м’ясо великої рогатої худоби (Код УКТЗЕД 021020).

«В Україні є хороші перспективи розвивати як внутрішнє споживання, так і експорт продукції, в тому числі і експорт продукції яловичини з високою доданою вартістю, яка використовується в HoReCa (ресторанах, готелях для приготування), або ВРХ, яка має високий племінний потенціал. Оскільки внутрішній ринок обмежений, наше виробництво більше ніж внутрішнє споживання, і у нас є певний надлишок – він становить близько 10%, які дійсно можна експортувати», – зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Він додав, що це не просто відкриття експорту, а саме ліцензування, задля того щоб держава  завжди могла контролювати баланс. Якщо галузь розвивається, і у нас є надлишок – ми дозволяємо експортувати і видаємо ліцензію, якщо бачимо, що внутрішнє споживання зростає і перш за все це потрібно для цілей продовольчої безпеки країни – тоді ліцензія не видається. 

«Тому це такий компроміс між критичним покриттям потреб держави в даному аспекті з точки зору продовольчої безпеки, і можливістю для розвитку бізнесу. Якщо з'являються нові ринки, нові ніші, і це не шкодить внутрішній продуктовій безпеці, то це потрібно експортувати, щоб надходила валютна виручка», – підсумував Тарас Висоцький. 

Нагадаємо ліцензування залишається обов’язковим для:

  • пшениці і суміші пшениці та жита (меслин) (код УКТЗЕД 100);
  • м’яса курей свійських (код УКТЗЕД 0207 11-14);
  • яєць курей свійських (код УКТХЕД 0407 21).

Джерело: Урядовий портал

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЗЕД»