Податкова роз’яснила оподаткування операції при поверненні об’єкта фінлізингу.
Уразі якщо в майбутніх податкових періодах орендар повертає об’єкт фінлізингу орендодавцю без його придбання, така передача прирівнюється для цілей оподаткування до зворотного продажу орендарем такого об’єкта орендодавцю за ціною, що визначається на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об’єкта філізингу, що є несплаченими за такий об’єкт лізингу на дату такого повернення (п. 153.7 ст. 153 ПКУ).
При цьому цим пунктом визначено, що у разі якщо вартість об’єкта фінлізингу, що вперше або повторно вводиться в експлуатацію, визначається договором у сумі, що є меншою від вартості витрат на його придбання або спорудження, ДПС має право провести позапланову перевірку для визначення рівня звичайної ціни.
Податковий облік операції з продажу основних засобів визначено п. 146.13 ст. 146 ПКУ, зокрема, сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів та нематеріальних активів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.
Відповідно до п. 146.15 ст. 146 ПКУ нарахування амортизації окремого об’єкта припиняється починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення з експлуатації такого об’єкта основних засобів або передачі його до складу невиробничих необоротних матеріальних активів за рішенням платника податку або суду.
Отже, платник податку – орендар, що повертає об’єкт фінлізингу орендодавцю без придбання такого об’єкта у власність, повинен припинити нарахування амортизації на такий об’єкт починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення з експлуатації об’єкта лізингу, та відобразити у обліку операцію з продажу за ціною, яка визначається на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об’єкта фінлізингу, що є несплаченими за такий об’єкт лізингу на дату такого повернення. Отриманий платником податку – орендодавцем об’єкт фінлізингу в залежності від напрямку подальшого використання буде визнано або як об’єкт основних засобів, вартість якого амортизується відповідно до норм ст. 144 - 146 ПКУ, або як придбаний для подальшого продажу товар, вартість якого може бути врахована у собівартості придбаного та реалізованого товару відповідно до норм п. 138.4 ст. 138 ПКУ.