
Кабміном врегульовано ряд питань в сфері трансфертного ціноутворення. А саме, затверджено Порядок розрахунку та застосування ринкового діапазону цін і ринкового діапазону рентабельності для цілей трансфертного ціноутворення (постанова КМУ від 17 жовтня 2013 р. №763).
Нагадуємо, що ринковий діапазон цін розраховується для застосування методу порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу), а ринковий діапазон рентабельності рахуємо для визначення ціни в контрольованих операціях за методами:
- ціни перепродажу,
- "витрати плюс";
- чистого прибутку.
Для методу розподілення прибутку розраховується ринковий діапазон цін та/або ринковий діапазон рентабельності.
Для визначення ринкового діапазону цін використовується вибірка цін зіставних операцій, впорядкована за зростанням. Кожному значенню вибірки починаючи з мінімального присвоюється порядковий номер. Якщо вибірка містить два і більше однакових значення, до неї включаються всі такі значення. До вибірки не включається ціна контрольованої операції. Механізм визначення максимальної та мінімальної ринкової ціни детально описано в порядку.
При цьому під час використання методу порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу) ринковий діапазон цін застосовується з урахуванням пп. 39.3.3.6—39.3.3.9 ПКУ. А саме, якщо ціна, встановлена під час здійснення контрольованої операції:
1) перебуває в межах ринкового діапазону цін, для цілей оподаткування визнається, що така ціна відповідає звичайній ціні;
2) є меншою, ніж мінімальне значення ринкового діапазону цін, для цілей оподаткування приймається ціна, яка відповідає мінімальному значенню ринкового діапазону цін;
3) перевищує максимальне значення ринкового діапазону цін, для цілей оподаткування приймається ціна, яка відповідає максимальному значенню ринкового діапазону цін.
Застосування для цілей оподаткування мінімального чи максимального значення ринкового діапазону цін методу аналогів продажу здійснюється за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.
Для визначення ринкового діапазону рентабельності на підставі показників рентабельності передбачених пп. 39.3.2.5—39.3.2.10 ПКУ визначається вибірка показників рентабельності зіставних операцій, впорядкована за зростанням. Кожному значенню вибірки починаючи з мінімального присвоюється порядковий номер. Якщо вибірка містить два і більше однакових значення, до неї включаються всі такі значення. До вибірки не включається показник рентабельності контрольованої операції.
Процедуру визначенння мінімального та максимального значення ринкового діапазону рентабельності описано в Порядку.
З метою забезпечення достовірності значень вибірки цін та вибірки показників рентабельності зіставних операцій платники податків та Міндоходів здійснюють коригування комерційних та/або фінансових умов та/або результатів таких операцій на підставі результатів аналізу їх елементів:
- товари (роботи, послуги), які є предметом операції;
- функції, які виконуються сторонами операції, активи, що ними використовуються, умови розподілу між сторонами операції ризиків та вигод, розподіл відповідальності між сторонами операції та інші умови операції (далі - функціональний аналіз);
- стала практика відносин та умови договорів, укладених між сторонами операції, які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);
- економічні умови діяльності сторін операції, включаючи аналіз відповідних ринків товарів (робіт, послуг), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);
- бізнес-стратегії сторін операції (за наявності), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг).
Методичні рекомендації щодо порядку та особливостей застосування ринкового діапазону цін та ринкового діапазону рентабельності для кожного з методів визначення ціни у контрольованих операціях будуть окремо розроблені Міндоходів.