Звісно, вже й так всім зрозуміло, що ніякого вета на Закон №3219 Президент не накладав. І всі його норми вже повноцінно працюють з 1 серпня. Але сьогодні зʼявився текст відповіді Президента на відповідну петицію щодо накладання вето на законопроєкт №8401. Про її появу ми писали тут.
Відповідно до ст. 40 Конституції України та ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян» мною розглянуто розміщену на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України 05.06.2023 громадянином С.І. Доротичем електронну петицію «Накласти вето на законопроєкт №8401 «Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», яку підтримали понад 25 тисяч громадян.
У зазначеній петиції, зокрема, наголошується на недоцільності скасування запроваджених у цілях підтримки суб’єктів господарювання в умовах війни положень податкового законодавства, зокрема щодо:
- можливості для фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб бути платниками єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки єдиного податку в розмірі двох відсотків від суми доходу;
- права фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку першої та другої груп, не сплачувати єдиного податку;
- заборони на проведення документальних перевірок;
- зупинення перебігу строків, визначених Податковим кодексом України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- незастосування санкцій за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій / програмних реєстраторів розрахункових операцій.
Створення сприятливих умов для розвитку підприємництва, встановлення простих, зрозумілих та справедливих правил, що регулюють ведення бізнесу, було і залишається одним із пріоритетних завдань удіяльності влади.
Цей пріоритет був серед головних у комплексі важливих завдань під час роботи над законопроєктом, про який ідеться в петиції.
Слід зазначити, що необхідність прийняття відповідного закону продиктована насамперед потребою у наповненні дохідної частини бюджету для виконання обов’язків держави перед нашими воїнами і рятувальниками, медиками і освітянами, громадянами, які потребують соціального захисту, включаючи внутрішньо переміщених осіб і пенсіонерів, а також відповідальністю України перед іноземними партнерами, які з початку повномасштабного вторгнення підтримують державні фінанси країни, забезпечуючи формування вагомої частки ресурсів державного бюджету.
При цьому з метою забезпечення справедливих та необтяжливих, передусім для малого бізнесу, умов повернення до довоєнних правил оподаткування, мінімізації ризиків, які вбачаються платниками податків, проведена ґрунтовна робота із доопрацювання ініційованого Урядом України законопроєкту під час його підготовки до розгляду парламентом у другому читанні із залученням представників підприємницьких кіл.
Так, прийнятий Верховною Радою України Закон України від 30.06.2023 №3219-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», поміж іншого:
- зберігає мораторій на проведення документальних перевірок для більшості платників податків, водночас відновлюючи їх щодо вузького кола чітко окреслених видів діяльності (для суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність з виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор, надають фінансові, платіжні послуги);
- унормовує звільнення суб’єктів господарювання від відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій, вчинені з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, та зменшує на період протягом двох років (але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану) для більшості фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку (за винятком, зокрема, платників ПДВ), у 3-4 рази розміри штрафів за порушення законодавства у цій сфері при продажу товарів чи наданні послуг;
- дозволяє фізичним особам – підприємцям, які є платниками єдиного податку та не є платниками ПДВ, при продажу переважної більшості товарів та послуг зазначати в розрахункових документах назву товару чи послуги у спрощеному вигляді;
- на період до припинення або скасування воєнного стану на території України звільняє платників податків від застосування штрафних санкцій і пені, якщо ними протягом 30 днів буде сплачено донараховані контролюючими органами грошові зобов’язання;
- зберігає для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку першої і другої груп, з податковою адресою на тимчасово окупованих територіях або територіях бойових дій право не сплачувати єдиного податку до дати завершення тимчасової окупації чи припинення бойових дій.
Ураховуючи зазначене, Зеленським прийнято рішення підписати Закон України від 30.06.2023 №3219-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Водночас Прем’єр-міністру України Д. Шмигалю запропоновано забезпечити моніторинг впливу впровадження норм Закону на діяльність бізнесу та в разі виявлення проблемних питань оперативно вживати заходів для їх урегулювання, включаючи ініціювання відповідних законодавчих змін.