• Посилання скопійовано

Як сплачується акцизний податок з продажу нафтопродуктів у безготівковій формі?

Роздрібна торгівля підакцизними товарами, з розрахунком за товар у безготівковій формі, за виключенням розрахунків платіжними картками, не є об’єктом оподаткування акцизним податком

Як сплачується акцизний податок з продажу нафтопродуктів у безготівковій формі?

ДФСУ у своєму листі №9132/7/99-99-19-03-17від 18.03.2015 роз’яснила питання практичного застосування положень Податкового кодексу України в частині акцизного податку, які набули чинності з 01.01.2015 р.

Найцікавішим питанням у згаданому листі є друге питання, а саме:   

«Чи є об'єктом оподаткування акцизним податком операції з відпуску підакцизного пального через мережу АЗС, що експлуатується відповідними операторами ринку нафтопродуктів, уповноваженим представникам (безготівковим клієнтам) іншого суб'єкта господарювання при пред'явленні ними старт - картки, бланку - дозволу (талону) чи відомості тощо, шляхом заправки автотранспортних засобів? При цьому оператор ринку нафтопродуктів (експлуатант АЗС) проводить повну суму операцій через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів при безготівковій формі оплати».

Контролюючий орган прийшов до висновку, що податкові зобов'язання зі сплати 5% акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій.    

Однак, зазначені висновки не витримують критики.

Так, відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Під реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів слід розуміти продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палив моторних альтернативних, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (пп. 14.1.212 ПКУ).

Тобто, під реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів підпадає реалізація нафтопродуктів:

- громадянам;

- іншим кінцевим споживачам;

- обов’язково для їх особистого некомерційного використання.

Якщо, підприємство реалізує нафтопродукти іншим підприємствам (юридичним особам), то це не є особистим некомерційним використання. Т. я. будь-яке підприємство (крім неприбуткових організацій) створено для зайняття підприємництвом.

Згідно із ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до пп. 14.1.36 ПКУ господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Таким чином, будь-яке підприємство (юридична особа, крім неприбуткових організацій) придбаває нафтопродукти для їх комерційного використання у своїй господарській діяльності.

Крім того, датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зі змінами та доповненнями (далі - Закон про РРО), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ПКУ).

Відповідно до абз. 4 ст. 2 Закону про РРО розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Таким чином, безготівкові розрахунки юридичних осіб за придбані нафтопродукти не підпадають під визначення розрахункових операції, згідно із Законом про РРО. Немає дати виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів іншим юридичним особам для їх комерційного використання при здійсненні безготівкових розрахунків.

Проте, контролюючий орган з посиланням на Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (яка затверджена спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 №281/171/578/155) робить висновок, що при використанні талонів на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому, та  відомостей на відпуск нафтопродуктів здійснюється розрахункова операція, дата якої є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів) згідно з п. 216.9 ПКУ.

Але в Законі про РРО відсутні вищезазначені умови щодо визначення операції розрахунковою. Тому висновки контролюючого органу є невірними. 

На підставі зазначеного вище, можна зробити висновок, що операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів іншим суб’єктам господарювання, з розрахунком за товар у безготівковій формі, за виключенням розрахунків платіжними картками, не є об’єктом оподаткування акцизним податком.

Вікторія Власенко

Джерело: КАПІТАЛ

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Акцизи»