10 березня у Верховній Раді було зареєстровано одразу два законопроекти щодо удосконалення механізму справляння акцизного податку при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів - №2502-1 (зі змінами до ПКУ) та №2501-1 (зміни до деяких інших законодавчих актів України). Їх автором є нардеп К. Бондарєв з партії "Батьківщина".
Це алтернативні проекти до законопроектів №2502 та №2501. Про них ми раніше писали тут.
Законопроект №2502-1
Як зазначено у пояснювальній записці, його метою є зменшення обсягів тіньового ринку алкогольних напоїв та тютюнових виробів з одночасним збільшенням надходжень до державного та місцевих бюджетів зі збереженням структури надходжень від акцизного податку до бюджетів місцевого самоврядування.
Так, у ПКУ пропонується удосконалити пп. 14.1.212 в частині розуміння понять «реалізація підакцизних товарів», «реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів».
Вбачається необхідним також внести зміни до статей 212-224 ПКУ щодо:
- механізму сплати акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, запровадивши модель сплати цього податку в частині алкогольних напоїв та тютюнових виробів суб’єктом господарювання, який володіє ліцензією на виробництво тютюнових виробів;
- визначення бази оподаткування для операцій з реалізації алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та/або промислових замінників тютюну на рівні максимальних роздрібних цін або на рівні вартості цих виробів.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім розділу І цього Закону, який набере чинності з 1 липня 2021 року.
Законопроект №2501-1
Передбачається внесення змін та доповнень до Закону про РРО та Закону №481/95-ВР, а саме:
- посилення юридичної відповідальності за проведення розрахункових операцій без використання РРО при здійсненні продажу підакцизних товарів;
- встановлення вимог для суб’єктів господарювання, які мають намір отримати ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
У разі прийняття цей Закон також набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім розділу І цього Закону, який набере чинності з 1 липня 2021 року.