Американська торговельна палата в Україні (Палата) закликає Верховну Раду України та Уряд переглянути запровадження акцизного податку на води з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин, адже прийняття законопроєкту №9032-1 негативно вплине як на споживачів, так і на економіку.
Серед ключових негативних наслідків можна виділити такі:
- Складність адміністрування сплати податку та створення «чорного ринку» для товарів, що оподатковуються. Навантаження поширюватиметься лише на сумлінних платників податків, які сплачують усі платежі та заробітну плату своїм працівникам, використовують РРО і видають фіскальні чеки.
- Підвищення податків на харчову продукцію широкого вжитку призведе до перекладення податкового тягаря саме на кінцевого споживача, адже за попередніми оцінками експертів компаній-членів Палати 1 літр солодкого напою здорожчає на 15%.
- Постраждає не лише галузь виробництва безалкогольних солодких напоїв, але і цукрова промисловість, що може спричинити негативні економічні наслідки, пов’язані з втратою робочих місць, розвитком «чорного» ринку підакцизних товарів, ліквідацією підприємств малого бізнесу у цій сфері, що гальмуватиме процеси відновлення економіки України.
- Встановлення ставки податку в євро створює необхідність перерахунку суми податку на щоденній основі. Особливо це стосується закладів громадського харчування, для яких необхідно окрім перепрограмування реєстраторів розрахункових операцій, постійно перевіряти курс валют для коректного відображення в розрахункових документах.
- Порушуються умови запровадження нових податків в розрізі статті 7 Податкового кодексу України. Також передбачається включення податку до переліку підакцизних товарів, що означає, що компаніям необхідно буде переглядати свої плани щодо роботи в Україні та інвестування проектів, оскільки ставка може переглядатись постійно.
- Запровадження відповідного податку не впливає на зменшення рівня ожиріння. Також не доведено, що вибіркове оподаткування є ефективним інструментом для зміни моделей споживання або просування здорового харчування. Натомість виявлено значний ефект заміщення іншими продуктами.
Бізнес-спільнота підтримує прагнення держави мінімізувати негативний вплив на здоров’я населення України, проте вважає, що більш дієвим механізмом боротьби із підвищеним споживанням цукру є комплексна державна та приватна інформаційно-освітні політики щодо здорового способу життя та збалансованого харчування. Як соціально відповідальний бізнес, компанії-члени Палати постійно реалізують такі проєкти у громадах і регіонах свого розташування.
У зв’язку з вищезазначеним компанії-члени Палати закликають Верховну Раду України та Уряд переглянути запровадження акцизного податку на цукоровмісні води та розглянути позицію бізнес-спільноти і надати роз’яснення відповідно до вищезгаданого законопроекту.