• Посилання скопійовано

Отримання ліцензії на підакцизні товари з 1 січня 2025 року: у відповідях від ДПС

Видані з 01.01.2025 ліцензії на операції з підакцизними товарами стали безстроковими. Проте запитань щодо їх отримання побільшало. Наведемо останні роз’яснення податківців з цього приводу

Отримання ліцензії на підакцизні товари з 1 січня 2025 року: у відповідях від ДПС

Ми вже писали тут і тут, що з 1 січня 2025 року повністю набрав чинності розділ VII Закону № 3817 щодо ліцензування, яким передбачено, зокрема:

  • перелік органів ліцензування та види ліцензій, де на кожен вид господарської діяльності надається окрема ліцензія:
    • на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;
    • на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним;
    • на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
    • на право роздрібної торгівлі пальним та на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;

Зверніть увагу: вперше запроваджується ліцензування діяльності з вирощування тютюну та ферментації тютюнової сировини!

  • прийняття рішень про надання ліцензії та/або рішень про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;
  • встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та суттєво розширено їх перелік порівняно із переліком підстав для анулювання ліцензій, що діяв до 1 січня 2025 року;
  • встановлено безстрокову дію всіх ліцензій, що видаються з 1 січня 2025 року;
  • вартість ліцензій встановлено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Як отримати ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем та тютюновими виробами, ми писали тут. Які документи та куди подавати для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним з 01.01.2025, ми писали тут.

Нагадаємо, що для отримання ліцензії ФОП або юрособа подає до територіального органу ДПС заяву (ст. 43 Закону №3817) у паперовій або електронній формі. Але з січня 2025 року змінився підхід до визначення вартості ліцензій – тепер вона визначається у розмірах мінімальної заробітної плати (МЗП), встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж.  

Нині ми розглянемо відповіді ДПС на найбільш актуальні запитання платників податків стосовно нових умов ліцензування. 

 

Які документи необхідно надати для отримання ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів чи рідин, що використовуються в електронних сигаретах?

Податківці у консультації підкатегорії 113.01 ЗІР відповіли: для отримання такої ліцензії треба надати ДПС заяву у паперовій або електронній формі разом із документами, перелік яких визначено ч. 4 ст. 43 Закону №3817

  • копії документів на право власності (користування) приміщенням, де здійснюватиметься виробництво, а також на обладнання, на якому здійснюватиметься таке виробництво; якщо йдеться про вирощування тютюнової сировини, – то аналогічні документи щодо земельної ділянки; 
  • копія договору з лабораторією (у разі відсутності власної); 
  • атестат виробництва. 

 

В які терміни та в якому розмірі з 01.01.2025 сплачується черговий платіж за ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах?

Податківці у консультації підкатегорії 113.01 ЗІР інформували: така сплата здійснюється щороку, до початку кожного наступного річного періоду у сумі 0,15 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж (у т.ч. за ліцензії, що отримані до 01 січня 2025 року).  

Тобто за 2025 рік вартість ліцензії становить 8000 х 0,15 = 1200 грн. 

 

Чи потрібно СГ при здійсненні оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, на підставі відповідної ліцензії, перевіряти наявність ліцензії на право здійснення торгівлі у покупців?

Податківці у консультації підкатегорії 113.02 ЗІР надали відповідь: так! 

При цьому оптовий продаж алкогольних напоїв суб’єктам господарювання, які не мають ліцензії на право торгівлі алкогольними напоями, можливий лише у разі використання ними таких алкогольних напоїв для виробничих потреб.

 

Яку ліцензію повинен придбати СГ для здійснення роздрібної торгівлі виключно пивом?

Податківці у консультації підкатегорії 113.03 ЗІР надали пояснення, що у такому разі потрібна ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями! 

 

До якого контролюючого органу необхідно подавати заяву для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах: за місцем реєстрації суб’єкта господарювання чи за місцем провадження діяльності?

Податківці у консультації підкатегорії 113.03 ЗІР пояснили: заява подається до територіального органу ДПС за місцем роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, а в разі отримання ліцензії в автоматичному режимі – до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (тобто до ДПСУ).

 

До якого бюджету справляється плата за ліцензію на право виробництва або оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах чи пальним у разі зміни місцезнаходження ЮО (місця проживання ФОПа), пов’язаного зі зміною адміністративного району у періоді дії ліцензії?

Податківці у консультації підкатегорії 113.02 ЗІР зазначили, що така плата здійснюється до місцевого бюджету за новим місцезнаходженням ЮО (місцем проживання ФОПа).

 

Які документи та до якого контролюючого органу необхідно подати для отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним?

Податківці у консультації підкатегорії 113.02 «ЗІР» нагадали, що для отримання такої ліцензії СГ має надати органу ліцензування (ДПС) заяву про отримання ліцензії, до якої додаються копії документів, визначені ч. 5 ст. 43 Закону №3817. Втім, ці копії документів (про наявність відповідної матеріально-технічної бази) потрібні лише тим, хто має місця оптової торгівлі пальним. 

Ці заява та документи надаються:

  • до територіального органу ДПС за місцем оптової торгівлі пальним –за наявності місць оптової торгівлі;
  • до територіального органу ДПС за місцезнаходженням заявника – за відсутності місць оптової торгівлі.

 

До якого бюджету зараховується плата за ліцензію на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним: за місцезнаходженням ЮО (місцем проживання ФОПа) чи за місцем провадження діяльності?

Податківці у консультації підкатегорії 113.04 ЗІР роз'яснили: сплачуємо за таку ліцензію до місцевого бюджету за місцем провадження діяльності – виробництва, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.

Проте до місцевого бюджету за місцезнаходженням ліцензіата сплачується плата за ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності в ліцензіата місць такої оптової торгівлі.

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Акцизи»