ДПС розглянула запит щодо актуальності Роз’яснення ДПАУ від 18.11.2009 р. №14086/5/22-5016 «Про розгляд листа [щодо можливості сплати на користь нерезидента-кредитора додаткової суми у розмірі, що компенсує нерезиденту суму податкового утримання в Україні]».
Відповідно до п. 160.1 ст. 160 р. III ПКУ, будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. При цьому під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, зокрема, розуміються проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у т.ч. проценти за позиками та борговими зобов’язаннями, випущеними (виданими) резидентом.
Пунктом 160.2 ст. 160 ПКУ передбачено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу із джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження госпдіяльності (у т. ч. на рахунки нерезидента, що ведуться в нацвалюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 -- 160.6 ст. 160 ПКУ, зобов’язані утримувати податок з таких доходів за ставкою у розмірі 15% їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Порядок застосування міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування щодо повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України визначено ст. 103 ПКУ.
При цьому згідно з п. 161.1 ст. 161 ПКУ у разі укладання договорів із нерезидентами не дозволяється включення до них податкових застережень, згідно з якими підприємства, що виплачують доходи, беруть на себе зобов’язання щодо сплати податків на доходи нерезидентів.
Отже, роз’яснення ДПАУ щодо неможливості включення до умов кредитного договору компенсації нерезиденту-кредитору податкового утримання залишається актуальним.
Перелік міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, які станом на 01.01.2012 р. набрали чинності, наведено у листі ДПСУ від 12.01.2012 р. №811/7/12-1017.