Останнім часом ВАСУ видав низку інформаційних листів з питань, пов'язаних із погашенням податкового боргу платників податків (від 09.04.2012 р. №1017/11/13-12 , від 12.04.2012 р. №1044/11/13-12 та від 04.05.2012 р. №1198/12/12-12 ).
Зокрема, уточнено період звернення органів ДПС до суду першої інстанції з поданням про стягнення коштів за податковим боргом згідно зі ст 1833 КАСУ.
Враховуючи норми п. 95.1 та 95.2 ст. 95 ПКУ, а також ст. 1833 КАСУ, ВАСУ зазначає, що ДПС має право звернутися до суду з поданням про стягнення коштів за податковим боргом протягом 24 год. після спливу 60 к.д. з моменту надсилання податкової вимоги такому платнику.
Ця норма не поширюється на платників-фізосіб, оскільки п. 87.10 ст. 87 ПКУ встановлено особливий порядок стягнення для зазначеної категорії платників.
Вирішення справ за позовом податкового органу про стягнення податкового боргу з платника-фізособи має здійснюватися за загальними правилами позовного провадження.
Особливої уваги заслуговує висновок ВАСУ щодо відсутності правових норм для повторного направлення податкових вимог платнику у разі збільшення розміру податкового боргу.
Так, п. 59.5 ст. 59 ПКУ встановлено, що у разі, коли у платника, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги. Оскільки діючими законодавчими і нормативно-правовими актами не передбачається повторного направлення податкових вимог на збільшену суму податкового боргу, судом зроблено висновок про відсутність у органів ДПС повноважень щодо повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі збільшення податкового боргу.
Податкова вимога також не надсилається платнику незалежно від того, з якого податку збільшився податковий борг - із того, який був зазначений у податковій вимозі, чи з іншого податку (збору).
У разі коли суд відмовляє ДПС у прийнятті подання згідно зі ст. 1833КАСУ і закриває провадження у справі про стягнення коштів за податковим боргом, ДПС має право звернутися в суд на загальних підставах у порядку позовного провадження.
Водночас ВАСУ надає роз'яснення процедури «надіслання» податкової вимоги, під якою слід розуміти передачу органом ДПС відповідного виду поштової кореспонденції на пошту, в той час як подальше вручення такого листа є окремою дією, що не впливає на початок відліку 60-денного строку в порядку п. 95.2 ст. 95 ПКУ.
Отже, в разі використання поштового способу надіслання податкової вимоги, право на внесення подання про стягнення податкового боргу виникає у органу ДПС на наступний день після закінчення 60 днів з дня відправлення платнику податкової вимоги рекомендованим листом із повідомленням про вручення, незалежно від дати фактичного отримання цієї податкової вимоги.