На жаль, як це нерідко буває, цих роз'яснень більшість платників податків чекали раніше, до закінчення граничного строку подання відповідної декларації за II квартал 2014 р.
Як би там не було, але в цьому роз'яснення податківці нагадують, що з 1 квітня 2014 року до платників плати за користування надрами, серед інших, належать:
— землевласники та землекористувачі (крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства зареєстровані як фермерські господарства), що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування (пп. 263.1.5 п. 263.1 ст. 263 ПКУ);
— землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства належать до фермерських господарств, — громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які в межах наданих їм земельних ділянок, розмір яких перевищує норми, передбачені статтею 121 Земельного кодексу України, видобувають прісні підземні води із застосуванням електричних пристроїв у обсязі понад 13 кубічних метрів на особу на місяць (за показаннями лічильників) (пп. 263.1.6 п. 263.1 ст. 263 ПКУ).
Крім того, з 1 квітня 2014 року внесено зміни до підпункту 263.9.1 ПКУ щодо встановлення ставок плати за користування надрами для видобування корисних копалин у відсотках (відносних значеннях) від вартості товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) для різних груп корисних копалин.
Плата за користування надрами для видобування прісних підземних вод, які видобуваються платниками, зазначеними у пп. 263.1.6 ПКУ, застосовується за ставками, визначеними у п. 325.2 ПКУ.
Відповідно до пункту 263.7 ПКУ, податкові зобов'язання з плати за користування надрами для відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у межах однієї ділянки надр за податковий (звітний) період обчислюються за формулою:
Пзн = Vф х Вкк х Свнз х Кпп,
де Vф — обсяг (кількість) відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді (в одиницях маси або об'єму);
Вкк — вартість одиниці відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), обчислена згідно з пунктом 263.6 ПКУ;
Свнз — величина ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у відсотках), установлена у пункті 263.9 ПКУ;
Кпп — коригуючий коефіцієнт, установлений у пункті 263.10 ПКУ.
Крім того, податківці зазначають, що платники плати, які провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволу на спеціальне водокористування, обчислюють податкові зобов'язання із застосуванням коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства — 15 відсотків (Роз'яснення Міндоходів від 21.07.2014 р.)