«Вісник. Офіційно про податки»
Хто є платником
Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об’єктами оподаткування.
Об’єкт та база оподаткування
Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою КМУ, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марку, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
Ставка податку
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000,00 грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ.
Авто придбано посеред року
Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою — платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Контролюючий орган надсилає ППР новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Якщо право власності передано
У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником — починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.
Контролюючий орган надсилає ППР новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
За об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Приклад 1
Фізична особа — власник легкового автомобіля 2016 р. випуску (власник 1), що є об’єктом оподаткування транспортним податком, продала автомобіль у травні 2018 р. власнику 2.
Середньоринкова вартість автомобіля становить 1 600 000,00 грн.
Розраховуємо суму податку для власника 1:
кількість місяців володіння — 4;
ставка податку — 25 000,00 грн;
сума податку для власника 1:
25 000,00 грн : 12 × 4 = 8 333,33 грн.
Після отримання інформації про перехід права власності розраховуємо суму податку
для власника 2:
кількість місяців володіння — 8;
ставка податку — 25 000,00 грн;
сума податку для власника 2:
25 000,00 грн : 12 × 8 = 16 666,67 грн.
Якщо авто п’ять років
У разі закінчення п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, що настає за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років (включно).
Наприклад, у травні з року випуску авто пройшло п’ять років, отже, податок потрібно сплатити за п’ять місяців (січень — травень): 25 000,00 грн : 12 × 5 = 10 416,67 грн.
Коли авто викрадено
У разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який є об’єктом оподаткування, транспортний податок за такий автомобіль не сплачується з місяця, що настає за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.
Приклад 2
Автомобіль 2015 р. випуску, що є об’єктом оподаткування транспортним податком, викрадено у квітні звітного року. Факт незаконного заволодіння третьою особою підтверджено відповідним документом про внесення відомостей щодо вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом. Інформації щодо повернення такого автомобіля власнику до контролюючого органу протягом звітного року не надходило.
Середньоринкова вартість автомобіля становить 1 450 000,00 грн.
Розраховуємо суму податку:
кількість місяців володіння — 4;
ставка податку — 25 000,00 грн;
сума податку: 25 000,00 грн : 12 × 4 = 8 333,33 грн.
При цьому у разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов’язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.
Приклад 3
Автомобіль 2016 р. випуску, що є об’єктом оподаткування транспортним податком, викрадено у лютому звітного року. Факт незаконного заволодіння третьою особою підтверджено відповідним документом про внесення відомостей щодо вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом. У травні того самого року автомобіль повернуто власнику, про що свідчить копія постанови слідчого, надана платником податку до контролюючого органу.
Середньоринкова вартість автомобіля становить 1 500 000,00 грн.
Розраховуємо суму податку:
кількість місяців володіння — 10 (при розрахунку податку не враховуються березень та квітень);
ставка податку — 25 000,00 грн;
сума податку:
25 000,00 грн : 12 × 10 = 20 833,33 грн.