• Посилання скопійовано

Зміни до ПКУ: Податок з доходів фізичних осіб

Законом №4834 уточнено порядок оподаткування окремих видів доходів. Так, враховуючи зміни, внесені до пп. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу, не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку виплати з держбюджету, пов'язані з виконанням рішень закордонних юрисдикційних органів, у тому числі Європейського суду з прав людини, прийнятих за наслідками розгляду справ стосовно України.

Змінами доповнено перелік доходів, які не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Так, не оподатковуватимуться:

сума індексації пенсії, нарахована згідно із законом (пп. «є» пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу);

суми компенсаційних виплат в іноземній валюті, що виплачуються відповідно до закону працівникам дипломатичної служби, направленим у довготермінове відрядження (пп. 165.1.11 цього пункту);

доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, за виключенням доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами розділу ІV (пп. 165.1.51 цього пункту);

інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов'язаннями Нацбанку України (пп. 165.1.52 цього пункту)

Уточнено визначення доходу, отриманого платником податку як додаткове благо у вигляді вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належить роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції згідно з трудовим договором (контрактом) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.

Крім того, змінами уточнено порядок оподаткування сум виплат чи відшкодувань, що здійснюються за рішенням профспілки, її об'єднання та/або організації профспілки, прийнятим у встановленому порядку (вилучено умову, що такі виплати проводяться лише у розмірах та на цілі, установлені загальними зборами членів профспілок).

Установлено обов'язок для кредитора повідомляти платника податку -- боржника про анулювання боргу рекомендованим листом з повідомленням про вручення для самостійної сплати боржником податку з такого доходу.

Удосконалено порядок звільнення від оподаткування доходу у вигляді вартості спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, якими роботодавець забезпечує платника податку відповідно до Закону України від 14.10.92 р. №2694-XII «Про охорону праці», спеціального (форменого) одягу та взуття, що надаються роботодавцем у тимчасове користування платнику податку, який перебуває з ним у трудових відносинах.

Визначено, що порядок забезпечення, перелік та граничні строки використання спеціального (у тому числі форменого) одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України та/або галузевими нормами безоплатної видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Змінами, внесеними до Податкового кодексу, уточнено проведення річного перерахунку з податку на доходи фізичних осіб у зв'язку із застосуванням двох ставок податку (15 та 17%), а також у разі отримання доходів від двох і більше податкових агентів. Слід зазначити, що раніше Законом України від 24.04.2012 р. №4661-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо впорядкування податкового декларування» уточнено порядок проведення перерахунку річної суми податку у разі отримання доходів від двох і більше податкових агентів. Так, діючий розрахунок із використанням середньомісячної суми доходу замінено на розрахунок виходячи з розміру загальної річної суми отриманого доходу.

Внесеними змінами уточнено порядок сплати податку нерезидентами з доходу у вигляді спадщини у разі успадкування права на вклад у банку (визначено, що особою, відповідальною за сплату податку, є спадкоємець).

Законом №4834 скасовано необхідність подання довідки про види діяльності, яка надавалась фізичною особою -- підприємцем іншому суб'єкту господарювання з метою неотримання податку під час виплати доходу суб'єктом господарювання за надані послуги фізичною особою -- підприємцем.

Уточнено перелік випадків, відповідно до яких обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається. Так, декларація не подається, якщо платник податку отримував доходи, зазначені у пунктах 167.2 -- 167.5 ст. 167 Податкового кодексу, крім випадків, коли декларування таких доходів прямо передбачено відповідними нормами розділу IV.

Також не відображаються в декларації доходи, зазначені у пп. «є» п. 176.1 ст. 176 цього Кодексу, від двох і більше податкових агентів і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами, не перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня звітного податкового року.

 Наталія Литовченко, заступник директора Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України

Ігор Данілов, головний державний податковий інспектор відділу моніторингу та координації роботи з питань адміністрування доходів фізичних осіб Управління майнових податків та моніторингу з питань оподаткування фізичних осіб

 "Вісник податкової служби", 06.07.2012, №25

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДФО»