У більшості громадян, які успадкували будь-яке майно, відразу виникає запитання, який податок за нього потрібно сплатити і коли саме виникає таке податкове зобов’язання.
Для того, щоб процедура отримання спадщини принесла як моральне, так і фінансове задоволення, Головне управління Міндоходів у м. Києві звертає увагу на деякі положення чинного законодавства, дотримання яких забезпечить комфортну процедуру успадкування.
Для початку з’ясуємо, коли після укладання спадкового договору спадкоємець набуде право власності на спадщину?
Відповідно до ст. 1302 Цивільного кодексу України, за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. При цьому, спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі. А на майно, визначене у спадковому договорі, нотаріус, який його посвідчив, накладає заборону відчуження.
Також, згідно зі ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом, а право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення.
Право власності та інші речові права на нерухомі речі, зокрема, спадкове майно, підлягає державній реєстрації. Таким чином, набувач стає власником успадкованого майна з моменту державної реєстрації.
Після того, як спадкоємець прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, йому необхідно звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно і зареєструвати його в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Адже, право власності на таке майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації! Важливим є той факт, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини!
Будь-яке успадковане майно у нашій країні підлягає оподаткуванню. Відповідно до ст. 174 Податкового кодексу України, вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою в 0%. Перший ступінь споріднення мають батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи належать до другого ступеню споріднення. Тому, для них ставка цього податку буде складати 5%.
Поряд з цим, для оподаткування будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від нерезидента або спадкоємцем-нерезидентом від резидента, застосовується ставка у 15%. У випадку, якщо сума доходу перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати – 17% від суми перевищення.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню громадяни мають зазначити в річній податковій декларації та сплатити податок до держбюджету.
Не декларувати спадщину можуть тільки спадкоємці-нерезиденти, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та особи, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також громадяни – резиденти, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.
За даними ГУ Міндоходів у м. Києві на початок липня місяця поточного року до столичних податкових органів подано 3597 декларацій фізичними особами, які протягом 2013 року отримали дохід у вигляді спадщини (дарування), задекларовано 1225,8 млн. грн. та узгоджено до сплати податку на доходи фізичних осіб 32,1 млн. грн.