• Посилання скопійовано

Податкова соціальна пільга – у запитаннях та відповідях від податківців

На початку 2020 року податківці у «ЗІР» (підкатегорія 103.08) виклали нову порцію запитань-відповідей, що стосуються застосовування ПСП у окремих випадках. Розглянемо їх роз’яснення

Податкова соціальна пільга – у запитаннях та відповідях від податківців

Нагадаємо, що про розміри податкової соціальної пільги (ПСП) і граничного обсягу доходу для її застосування у 2020 році ми писали тут, а також тут.

А тепер розглянемо свіжі та актуальні відповіді податківців на запитання щодо застосування ПСП у конкретних випадках.

 

На яку ПСП та при якому граничному доході у вигляді заробітної плати фізична особа має право зменшувати дохід у вигляді заробітної плати від одного роботодавця?

У 2020 році податкова соціальна пільга дорівнює 1051 грн при граничному доході 2940 гривень.

 

Чи потрібно ЮО застосовувати ПСП при нарахуванні ПДФО до заробітної плати у вигляді авансу?

Ні. Податкова соціальна пільга застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини (авансу).

 

Який розмір ПСП, якщо особа віднесена до першої або другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?

Платник податку, який віднесений законом до першої або другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв’язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на податкову соціальну пільгу у розмірі, що дорівнює 150% суми пільги, визначеної пп. 169.1.1 ПКУ (у 2020 році – 1576,50 гривень).

 

Які особливості надання ПСП для осіб з інвалідністю?

Особа з інвалідністю І або ІІ групи (в тому числі з дитинства) має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, у розмірі, що дорівнює 150% суми пільги, якщо розмір отриманого протягом місяця доходу не перевищує граничний розмір доходу для застосування податкової соціальної пільги.

Особа з інвалідністю І або ІІ групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 200% суми пільги, якщо розмір отриманого доходу не перевищує граничний розмір доходу для застосування податкової соціальної пільги.

При цьому, особи з інвалідністю ІІІ групи з дитинства в ПКУ не зазначені як окрема пільгова категорія, тому вони отримують ПСП у розмірі 50% якщо розмір отриманого доходу не перевищує граничний розмір доходу для застосування податкової соціальної пільги.

Водночас, особи які, мають посвідчення особи з інвалідністю в наслідок війни III групи, мають право на податкову соціальну пільгу у розмір 150% суми ПСП, як для учасника бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни (за умови подання заяви про застосування пільги, копії посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідними органами, або документа, який підтверджує участь у бойових діях у період після Другої світової війни).

 

Чи потрібно держслужбовцям подавати заяву на застосування ПСП?

Державні службовці мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму 100-відсоткової податкової соціальної пільги без подання заяви.

 

Як нараховується ПСП у місяці звільнення працівника або подання заяви про застосування ПСП?

ПСП застосовується до місячного доходу, незалежно від дня подання в даному місяці заяви працівником та з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому платник податку був звільнений з місця роботи.

 

Чи має право на ПСП нерезидент, який офіційно працевлаштований на підприємстві?

Якщо іноземець має офіційний дозвіл на працевлаштування і уклав трудовий договір (контракт) з роботодавцем – резидентом, то за умови виконання ст. 169 ПКУ він має право на податкову соціальну пільгу.

 

Чи поширюється право на ПСП на осіб, що працюють неповний робочий день?

Фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на податкову соціальну пільгу за умови якщо розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги.

 

Чи має право на ПСП батько, який утримує трьох дітей віком до 18 років, але двоє з яких є його рідними та одна дитина дружини, яка не всиновлена?

Оскільки чоловік не усиновив дитину дружини від першого шлюбу, у нього не виникає обов’язку щодо її утримання. Тобто, він не має права у такому випадку на застосування податкової соціальної пільги на не всиновлену дитину.

Однак, такий платник при отриманні доходу у вигляді заробітної плати, розмір якої у 2020 році не перевищує 5880 грн. на місяць (2940 грн. х 2), та при додержанні всіх інших вимог ст. 169 ПКУ, має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 1051 грн. у розрахунку на кожну свою дитину.

 

На яку ПСП та при якому граничному розмірі доходу мають право батьки, які утримують двох спільних дітей віком до 18 років, разом проживають, але не перебувають у офіційно зареєстрованому шлюбі?

Батьки, які утримують двох спільних дітей віком до 18 років, разом проживають, але не перебувають у офіційно зареєстрованому шлюбі, при отриманні доходу у вигляді заробітної плати мають право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 1051 грн. у розрахунку на кожну дитину, при додержанні всіх вимог ст. 169 ПКУ.

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у 2020 році – 5880 грн. на місяць, другому – 2940 гривень.

 

Чи мають право на ПСП та у якому розмірі батьки, які мають двох дітей, одна з яких є дитиною з інвалідністю?

Платник податків при додержанні всіх вимог ст. 169 ПКУ має право на застосування двох пільг: на кожну дитину віком до 18 років, яка не є особою з інвалідністю, – по 100% пільги (у 2020 році – 1051 грн.), та на кожну дитину з інвалідністю – по 150% (у 2020 році – 1576,50 гривень).

 

Чи має право на ПСП платник податку, який має двох (чи більше дітей) віком до 18 років, але один (чи більше) із них проживають з дружиною від першого шлюбу?

Якщо батько, який має трьох дітей віком до 18 років, але двоє із них проживають з дружиною від першого шлюбу, бажає скористатися правом на застосування до його доходу ПСП, то разом із поданням до роботодавця заяви щодо її застосування подаються, крім документів, визначених у Порядку №1227документи, що підтверджують факт утримання ним дітей.

Такими документами може бути довідка органу опіки, рішення суду або нотаріально завірений договір між колишніми чоловіком та дружиною щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини, рішення суду про аліменти.

 

Чи має право на ПСП учасник бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни?

Такий платник податку, за умови, що розмір його доходу не перевищує граничної суми доходу для застосування ПСП (у 2020 році – 2940 грн.) має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу на суму ПСП у розмірі, що дорівнює 200 відс. суми пільги (у 2020 році – 2102 грн.), якщо він є учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, яка у той час працювала в тилу, та особою з інвалідністю І і ІІ групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону №3551.

***

Читайте також:

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДФО»