Кожен суб’єкт господарювання, який має статус резидента Дія Сіті, знає, що контракт із гіг-спеціалістом – це особливий вид правочину, що поєднує в собі елементи цивільно-правових та трудових відносин.
І хоча гіг-спеціаліст не підпорядковується правилам трудового розпорядку, сам організовує свою роботу й отримує оплату за результат, проте він має певні соціальні гарантії, як і працівник за трудовим договором. Однією з них є аналог щорічної основної відпустки.
Так, гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначено більшої тривалості такої перерви (ч. 4 ст. 21 Закону №1667).
Як бачимо, 17 робочих днів відповідають 23 календарним дням, що дуже нагадує ст. 75 КЗпП щодо тривалості основної щорічної відпустки, яка не може бути меншою зі 24 календарних днів.
Витрати, пов’язані з оплатою такої перерви, здійснюються коштом резидента Дія Сіті. При цьому для оплати щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт гіг-спеціаліста не створюється забезпечення на виплату відпусток, як для працівників.
Виплачуючи такий дохід, резидент дія Сіті є податковим агентом для гіг-спеціаліста. Але як оподаткувати такі «відпусткові» – оплату перерви?
За якою ставкою ПДФО оподатковувати оплачувану перерву гіг-спеціаліста – 5% чи 18%, відповіли податківці у коментованій ІПК.
Щоб визначити, яку ставку ПДФО – 5% чи 18% – застосувати до суми оплачуваної перерви у виконанні робіт гіг-спеціалістом, треба ідентифікувати отримувану винагороду в межах ПКУ.
Так, відповідно до пп. 170.14-1.2 ПКУ за ставкою 5% оподатковуються ПДФО доходи гіг-спеціаліста – резидента Дія Сіті, що нараховуються (виплачуються) на його користь у місяці, наступному після набуття статусу резидента Дія Сіті у вигляді:
- заробітної плати;
- винагороди за гіг-контрактом, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені на замовлення;
- авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Але винагорода за гіг-контрактом виплачується за виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалістом. А щорічна оплата перерви передбачає відсутність виконання робіт (надання послуг)!
Саме тому вона не потрапляє під пільгову ставку ПДФО 5%. Тобто оподатковується в загальному порядку за ставкою 18%.
Саме так зазначили і податківці в коментованій ІПК від 03.01.2025 №4/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК (див. «ДК» №03/2025), наголосивши, що їхня позиція погоджена з Мінфіном України.
Увага: така сама відповідь раніше містилась у «ЗІР». Хоча її перевели до статусу нечинних у зв’язку з внесенням змін до пп. 170.14-1.2 ПКУ, зокрема щодо ідентифікації місяця, з якого резидент може застосувати понижену ставку. Але перелік доходів, до яких застосовується ставка ПДФО 5%, залишився незмінним, тому, як бачимо, й у 2025 році податківці свою думку не змінили.
З огляду на наведені вище норми закону ми повністю погоджуємося з податківцями, і навіть за умови відсутності нового роз’яснення в «ЗІР» та прямої норми у ПКУ цілком зрозуміло, що оплачувана перерва не входить до складу винагороди гіг-спеціаліста за виконані роботи (надані послуги).
І навіть за умови що контракт передбачатиме включення такої перерви до складу винагороди, ситуацію це не змінить і ставки 18% не уникнути. Адже ніхто не скасовував норми закону. Працівник має право на таку «відпустку» і такі «відпусткові» оподатковуватимуться за базовою ставкою ПДФО.
Хоча Законом №1667 не визначено дій резидента Дія Сіті, якщо гіг-спеціаліст не скористався своїм правом на оплачувану перерву. І тут маємо значну прогалину. Та якщо гіг-контрактом буде передбачено виплату компенсації за невикористані перерви, на нашу думку, її також треба буде оподаткувати за ставкою 18%, як і оплачувану перерву.