• Посилання скопійовано

Товар замість постачання в Україні буде експортовано: як бути з ПН?

Якщо спочатку планувалося постачання товару на митній території України і вже було складено ПН, але згодом умови договору змінилися і товар буде експортований, то потрібно скласти РК – на дату зміни призначення оплати та нову ПН – вже за фактом експорту товару

Товар замість постачання в Україні буде експортовано: як бути з ПН?
  • Бланк Податкової накладної дивіться на нашому сайті за посиланням

  • Форму податкової накладної затверджено Наказом Мінфіну від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (із змінами і доповненнями).

  • Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.

  • Які розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК до них у 2025 році – читайте у статті від редакції.

  • Всі новини від редакції «Дебет-Кредит» щодо податкової накладної дивіться за посиланням.

ДПС у Тернопільській області розповідає, що за правилами Податкового кодексу України, податкове зобов’язання з ПДВ виникає за першою з двох подій: або коли отримано оплату, або коли відвантажено товар/надано послугу. Це визначено п. 187.1 ПКУ. Якщо, наприклад, гроші надійшли першими – саме на цю дату виникає зобов’язання. Якщо ж першою було постачання – тоді зобов’язання виникає на дату відвантаження. При цьому враховується не лише безготівкова оплата, а й оплата електронними грошима чи готівкою – важлива дата фактичного зарахування або оприбуткування коштів.

У разі постачання товарів або послуг за кордон дата виникнення податкового зобов’язання визначається також за цим правилом. Але підтвердженням експорту є митна декларація, яка засвідчує факт перетину кордону. Це вимагає пп. 195.1.1 ПКУ.

На дату виникнення зобов’язання платник зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі, підписати її кваліфікованим електронним підписом і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних – згідно з п. 201.1 ПКУ.

Якщо ж ситуація змінилася – наприклад, спочатку планувалося постачання товару на митній території України і вже була складена податкова накладна, але згодом умови договору змінилися і товар буде вивезений за межі України, то потрібно:

  • скласти розрахунок коригування до податкової накладної – на дату зміни призначення оплати;
  • у цьому розрахунку обнулити показники податкової накладної, складеної для операції на митній території України.

Після цього нову податкову накладну потрібно буде скласти вже за фактом експорту товару, тобто на дату оформлення митної декларації, яка засвідчує факт перетину кордону. Це вимагає п. 187.11 ПКУ.

Також варто пам’ятати: будь-яка зміна в оплаті після постачання (наприклад, перегляд ціни, повернення товару або передоплати) – підлягає коригуванню податкових зобов’язань і кредиту. Для цього оформлюється розрахунок коригування до податкової накладної, навіть якщо це просто виправлення помилки. Про це йдеться в п. 192.1 ПКУ.

Цей порядок особливо важливий при зміні місця постачання – з території України на експорт. У таких випадках необхідно задокументувати момент зміни умов і перереєструвати ПДВ-документи відповідно до нового характеру операції.

Джерело: ДПС у Тернопільській області

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»