ДФСУ у листі від 28.10.2015 р. №22837/6/99-99-19-03-02-15 звертає увагу, що ПКУ відокремлює операції з постачання вживаних товарів за договорами комісії та з постачання однорідних вживаних товарів за договорами купівлі-продажу.
Легковий автомобіль буде вважатися вживаним товаром, якщо він:
- або був у користуванні не менше року,
- або реєструється в Україні відповідно до законодавства не вперше та при цьому має загальний наземний пробіг більше 6000 кілометрів.
Як висновок - легковий автомобіль, який був у користуванні менше року, але реєструється в Україні відповідно до законодавства не вперше та при цьому має загальний наземний пробіг більше 6000 кілометрів, вважається вживаним товаром.
Однорідними вживаними товарами вважаються товари, що не є ідентичними, але мають схожі характеристики і складаються із схожих компонентів, у результаті чого виконують однакові функції порівняно з товарами, що оцінюються, та вважаються комерційно взаємозамінними.
Для визначення товарів однорідними (подібними) враховуються такі ознаки:
- якість та ділова репутація на ринку;
- наявність торговельної марки;
- країна виробництва (походження);
- виробник;
- рік виробництва;
- новий чи вживаний;
- термін придатності.
Отже, при визначенні, чи є два легкових автомобілі однорідними в розумінні норм ПКУ, слід враховувати ці ознаки однорідності.
Так, два легкових автомобілі однієї торгової марки, однієї моделі, але виготовлені у різних роках не будуть вважатися однорідними товарами.
При визначенні бази оподаткування слід також враховувати, у кого придбавається товар для подальшого його продажу.
Так, якщо здійснюється операція з реалізації:
- вживаного товару (вживаного легкового автомобіля), який попередньо був придбаний:
- в осіб, не зареєстрованих як платники податку (незалежно - у фізичних чи юридичних осіб) - базою оподаткування ПДВ буде комісійна винагорода;
- у зареєстрованої платником податку особи (як у фізичної, так і юридичної особи) - база оподаткування ПДВ буде визначатись відповідно до пункту 188.1 ПКУ.
- однорідних вживаних товарів, які попередньо були придбані:
- у фізосіб, не зареєстрованих як платники податку, - база оподаткування ПДВ визначається виходячи з позитивної різниці між ціною продажу та ціною придбання таких товарів;
- у юросіб, не зареєстрованих як платники податку, або у зареєстрованих як платники податку фізичних та юридичних осіб, - база оподаткування ПДВ буде визначатись відповідно до пункту 188.1 ПКУ.