ДФС у Рівненській області у листі від 26.08.2016 р. №2047/10/17-00-12-01-07 роз'яснила: згідно з Правилами користування електричною енергією, орендодавець є основним споживачем електроенергії, а орендар — субспоживачем. Споживача не позбавлено права відпускати енергію субспоживачам, але в орендаря, як субспоживача електроенергії, має бути два договори:
- з основним споживачем, тобто орендодавцем,
- і з постачальником електроенергії.
Якщо договором оренди не обумовлено передачі орендареві відповідних повноважень щодо врегулювання договірних відносин з електропередавальною організацією та/або постачальником електричної енергії щодо електрозабезпечення орендованої електроустановки або її частини, енергопостачальна компанія не має підстав для укладення з таким орендарем відповідних договорів. За електричну енергію у такому випадку має розраховуватись орендодавець, як власник відповідного майна. Усі відносини між власником майна та орендарем мають бути врегульовані договором оренди відповідного майна.
Аналогічний порядок рекомендується застосовувати і щодо розрахунків з орендарями за комунальні послуги та інші енергоносії.
Отже, якщо орендар самостійно не укладає договорів на споживання комунальних послуг та енергоносіїв з їх безпосередніми постачальниками, а здійснює відшкодування (компенсацію) орендодавцю витрат на їх оплату, то в договорі оренди визначається порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг та енергоносіїв та їх оплати.
У разі якщо орендодавцем є бюджетна установа, то кошти, що отримуються від орендаря у вигляді відшкодування витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та енергоносії, не включаються орендодавцем до бази оподаткування ПДВ.
Також на цю тему дивиться аналітику>>