
ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві зазначає, що згідно з п. 43.1 ПКУ помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до ст. 43 ПКУ та ст. 301 МКУ, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (п. 43.3 ПКУ).
У разі повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ такі кошти підлягають поверненню виключно на електронний рахунок ПДВ платника (п. 43.4 ПКУ).
Механізм повернення суми коштів з електронного рахунка визначено п. 200 прим.1. 6 ПКУ.
Відповідно до п. 200 прим. 1.3 ПКУ складовою формули щодо суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН є загальна сума поповнення з поточного рахунку платника електронного рахунка (SПопРах).
Суми надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ, повернуті на електронний рахунок, не змінюють значення SПопРах, а отже не змінюють суму, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування.
Разом з тим, якщо в подальшому платник приймає рішення про повернення коштів з електронного рахунка на поточний, то значення SПопРах зменьшується на суму ПДВ, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню з електронного рахунку на поточний рахунок платника.