ДФСУ у індивідуальній податковій консультації від 13.06.2017 р. №605/ІПК/10/26-15-12-01-18 зазначає, що до 01.01.2017 р. сплата податкових зобов'язань, задекларованих платником в податковій декларації з ПДВ, здійснювалася на рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ та на дану суму відбувалося збільшення реєстраційної суми в системі електронного адміністрування ПДВ. Сплата податкових зобов'язань, визначених в уточнюючому розрахунку, здійснювалася з поточного рахунка до відповідного бюджету, що не призводило до збільшення реєстраційної суми в системі електронного адміністрування ПДВ.
Податківці наголошують: збільшення реєстраційної суми на суму податкових зобов'язань, сплачених з поточного рахунка до відповідного бюджету, на підставі уточнюючих розрахунків, поданих у 2016 році ПКУ (у редакції, що діяла до 01.01.2017 р.) не було передбачено.
Далі Законом №1797-VIII було внесено зміни до п. 200-1.6 ПКУ, а тому починаючи з 01.01.2017 р. платники податку, у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової звітності з ПДВ, повинні сплатити самостійно визначені грошові зобов'язання з ПДВ по уточнюючих розрахунках з поточного рахунку на рахунок в СЕА ПДВ (далі – електронний рахунок). На суму такого поповнення електронного рахунку відбувається збільшення реєстраційної суми в системі електронного адміністрування ПДВ.
Від редакції
Що відбувається, якщо в уточнюючому розрахунку до декларації з ПДВ сума податкового зобов’язання була зменшена?
В такому випадку на сьогодні можливі два варіанти.
Варіант перший. Уточнюючий розрахунок подається до спливу строку сплати ПДВ до бюджету. Граничний строк сплати ПДВ, зазначеного в декларації, до бюджету (шляхом перерахування з електронного рахунку до відповідного бюджету) становить 10 днів після закінчення граничного строку подання такої декларації. І якщо уточнюючий розрахунок подається як раз в ці 10 днів, до перерахування цих коштів до бюджету, платник податку має право зазначити в уточнюючому розрахунку суму, яку він не бажає перераховувати до бюджету.
Наприклад, в декларації до сплати було зазначено 10 000 грн, подано уточнюючий розрахунок зі зменшенням суми до сплати на 2000 грн. В такому випадку в уточнюючому розрахунку платник податку має право заповнити рядок 18.2. У рядку 18.2 зазначається сума в межах графи 6 рядка 18 та довідкового поля (виключно у випадку її від'ємного значення), на яку платник податку бажає зменшити залишок його узгоджених податкових зобов'язань, не сплачений до бюджету.
18.2 |
|
сума, яка включається до коригуючого реєстру щодо зменшення залишку сум податкових зобов'язань, несплачених до бюджету за звітний період, який уточнюється, |
2000
|
||
що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі (при від'ємному значенні гр. 6 р.18) |
залишок податкових зобов'язань, несплачений до бюджету за звітний період, який уточнюється, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, на момент подання уточнюючого розрахунку |
10000 |
Внаслідок цього переплата з ПДВ не утворюється, і до бюджету сплачується правильна суму податкового зобов’язання (8000 грн.).
При цьому, як зазначено у п. 200-1.3 ПКУ, сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов’язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами, збільшує значення показника ΣПопРах. Який, в свою чергу, збільшує реєстраційну суму для податкових накладних та розрахунків коригування.
Варіант другий. Уточнюючий розрахунок подається після сплати ПДВ до бюджету. В такому випадку в платника податків виникає переплата з ПДВ. Нею він може скористатися для погашення зобов’язань з цього податку в наступних звітних періодах, а може і повернути таку переплату на свій рахунок. Але який?
З 01.01.2017 р. п. 43.4-1 ПКУ передбачено, що, у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з електронного рахунка платника податку, такі кошти підлягають поверненню виключно на електронний рахунок платника ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Чи враховуються повернені на електронний рахунок суми для збільшення реєстраційної суми? Нажаль, на сьогодні ст. 200-1 ПКУ такої норми не містить.
Отже, коли ці кошти надходять на електронний рахунок з бюджету, реєстраційна сума не змінюється. А в разі повернення цих коштів з електронного рахунку на поточний рахунок платника ПДВ (відповідно до норм п. 200-1.6 ПКУ), відбувається зменшення такої реєстраційної суми. Більш того – повернути з електронного рахунку на поточний рахунок зайві суми платник податку може тільки в межах залишку реєстраційної суми на момент подання відповідної заяви (у складі додатку Д4 до декларації з ПДВ).