
Коментар до листа ДФСУ від 12.09.2017 р. №1905/5/99-99-15-03-02-16/ІПК
У коментованому листі податківці нагадали, що відповідно до пп. 197.1.25 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з:
- постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих ЗМІ (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва,
- підготовлення (літературне, наукове і технічне редактування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
Але на які саме товари і послуги ця норма розповсюджується? Оскільки ПКУ цього чітко не визначає, податківці, аналізуючи це питання, звернулися до інших законодавчих актів.
Під друкованими ЗМІ (пресою) в Україні розуміються періодичні видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію (відповідно до Закону №2782-ХІІ).
Книжкова продукція - це сукупність книжкових видань, випущених видавцем (видавцями) або призначених до випуску. Книжкове видання, своєю чергою, визначене Законом №601 як видання, особливістю матеріальної структури якого є скріплення аркушів у корінці з обкладинкою чи оправою. Книжкове видання може бути текстовим, образотворчим, нотним, картографічним.
Але це ще не все.
Згідно із роз’ясненнями податківців, користуватися для визначення зазначених термінів слід:
- Переглянутими рекомендаціями про міжнародну стандартизацію статистики випуску і поширення книг, газет і періодичних видань, прийнятих 1 листопада 1985 року під егідою ЮНЕСКО на Генеральній конференції Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки та культури;
- Інструкцією з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах (далі - Інструкція №22);
- Правилами розповсюдження періодичних друкованих видань (далі - Правила №169);
- Інструкцією про порядок використання і застосування типових форм первинного обліку науково-інформаційної діяльності (далі - Інструкція №272).
Тому книга - це неперіодичне видання розміром не менше 49 сторінок, не враховуючи обкладинки, опубліковане у даній країні і доступне для публіки (підпункт "а" пункту 11 Переглянутих рекомендацій). Також книга - це видання у вигляді блока скріплених у корінці аркушів друкованого матеріалу будь-якого формату в обкладинці чи оправі, обсягом понад сорок вісім сторінок (розділ 2 Інструкції №22).
А періодичні видання – це видання, які стосуються питань, що становлять спільний інтерес, або спеціально присвячені публікації статей і документальної інформації за окремими питаннями, такими як право, фінанси, торгівля, медицина, мода, спорт і т.д. Під це визначення підпадають спеціалізовані газети і журнали, включаючи журнали, які висвітлюють поточні події, метою яких є відбір, резюмування і коментування фактів, вже викладених у газетах, а також ілюстровані журнали та інші періодичні видання, за виключенням видань, перерахованих у пункті 2 Переглянутих рекомендацій (підпункт "b" пункту 21 Переглянутих рекомендацій).
Також періодичні друковані видання - це газети, журнали, альманахи, бюлетені, збірники, календарі, дайджести, які виходять під постійною назвою з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію (визначення основних термінів у Правилах №169). А ще періодичне видання - це серійне видання, що виходить через визначені проміжки часу з постійним для кожного року числом номерів (випусків), без повторів у змісті, однотипно оформленими, нумерованими і/або датованими випусками, під одним і тим же заголовком (розділ 2 Інструкції №272 і розділ 2 Інструкції №22).
Отже, якщо продукція, яка постачається платником ПДВ, не відповідає зазначеним умовам, то операції з її постачання (розповсюдження) не підпадає під пільгу, встановлену пп. 197.1.25 ПКУ і такі операції оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою (20%).
Також нагадаємо, що ввезення друкованої продукції з Росії та окупованої території зараз потребує спеціального дозволу. Докладніше>>