• Посилання скопійовано

Помилка в даті складання чи порядковому номері РК: чи можна зменшити податкові зобов’язання з ПДВ?

Чи має право постачальник (продавець) зменшити податкові зобов’язання з ПДВ на підставі зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування, в якому допущено помилку в даті складання та/або в порядковому номері? Консультує ДФСУ

Помилка в даті складання чи порядковому номері РК: чи можна зменшити податкові зобов’язання з ПДВ?

ДФСУ у підкатегорії 101.15 ресурсу "ЗІР" нагадує, що реквізити податкової накладної, зазначені у п. 201.1 ПКУ є обов’язковими реквізитами, до яких, зокрема, належить порядковий номер податкової накладної та дата складання податкової накладної.

Пунктом 6 Порядку  № 1307 передбачено, що у першій частині порядкового номера податкової накладної зазначається цифровий номер, який відповідає послідовному номеру складеної платником податкової накладної протягом певного періоду.

При цьому порушення послідовності присвоєння номерів податкових накладних протягом певного періоду (доби) не є порушенням порядку заповнення податкової накладної. У разі, якщо платник ПДВ протягом однієї доби склав дві або більше податкових накладних з однаковим номером, друга та наступні податкові накладні з таким номером не можуть бути зареєстровані в ЄРПН.

Відповідно до п. 21 Порядку № 1307 не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

Згідно з п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. При цьому платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ПКУ.

Отже, розрахунок коригування, складений з помилкою у даті його складання, не може відповідати первинним документам на підставі яких платник формує показники податкової звітності, та заважає ідентифікувати період здійснення операції.

Враховуючи зазначене, постачальник (продавець) не може зменшити податкові зобов’язання на підставі розрахунку коригування зареєстрованого в ЄРПН, в якому допущено помилку в даті складання.

Помилка у порядковому номері розрахунку коригування, за умови реєстрації такого розрахунку в ЄРПН, не є єдиною підставою для відмови у зменшенні податкових зобов’язань.

 

Від редакції

Зазначена позиція податківців не нова. Наприклад, тут вони вже наголошували: розрахунок коригування до податкової накладної, який містить помилки в заголовній частині, не може бути підставою для коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту.

Але помилка у РК не повинна бути перешкодою для такого коригування. Її треба виправити, але як це зробити? 

У цьому ж роз'ясненні податківці зазначали, що Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307, не передбачено механізму виправлення помилки, допущеної в розрахунку коригування до податкової накладної.

І тому пропонували власний шлях для такого виправлення: якщо в розрахунку коригування допущені помилки в заголовній частині та такий розрахунок коригування зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних, то з метою виправлення помилки платник податку складає новий розрахунок коригування до податкової накладної з вірними показниками, який підлягає реєстрації в ЄРПН.

Єдина проблема, це те, що податківці не зазначають, що такий новий РК має бути із нульовими показниками. Тобто, він повинен містити у собі інформацію щодо коригування суми ПДВ. А це немінуче змінить суму ліміту реєстрації в ЄРПН (вже не кажучи про те, що в разі задвоєння показників з вірного та помилкового РК суми ПЗ з ПДВ відрізнятимуться в декларації постачальника від даних ЄРПН). 

Тож, на нашу думку, постачальнику слід скласти два РК:

  • один, як радять податківці, із вірними показниками, датований днем коригування ПЗ. Він дасть можливість відкоригувати ПЗ у постачальника (в разі зменшення) і ПК у покупця (в разі збільшення);
  • другий,  датований днем знайдення помилки, із табличними даними помилкового РК (із протилежним знаком у кількості) із причиною складання "Виправлення помилки". Його слід скласти для анулювання зареєстрованого помилкового РК, що відновить правильне значення ліміту реєстрації в ЄРПН. 

 

Звісно, що обидва РК треба буде зареєструвати в ЄРПН на загальних підставах.

****

Читайте також:

Помилки в податкових накладних та їх виправлення

Помилки при складанні та несвоєчасна реєстрація податкових накладних у 2017 році: чим це загрожує?

Несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування - від А до Я

Джерело: Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»