ДФС у Запорізькій області нагадує, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою віднесення сум ПДВ до податкового кредиту вважається дата події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником товарів/послуг.
Отже, дата надходження авансового платежу є датою виникнення у продавця товарів/послуг податкових зобов'язань з ПДВ.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений термін.
Заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності, є безнадійною заборгованістю.
Загальний термін позовної давності встановлено тривалістю у три роки (1095 днів) (ст. 257 ЦКУ та ст. 102 ПКУ).
Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунка коригування до податкової накладної, складеного у порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.
Отже, нараховану на дату отримання авансового платежу суму податкового зобов'язання з ПДВ постачальник має право відкоригувати виключно на підставі складеного та зареєстрованого в ЄРПН розрахунка коригування до податкової накладної, який підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем.
При цьому розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в ЄРПН у зв'язку із сплином терміну позовної давності.
Зазначена норма передбачена пп. 14.1.11, п. 185.1, п. 187.1, п. 192.1, п. 201.1 ПКУ.