Згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до п. 14.1.191 ПКУ постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Зокрема, згідно з пп. «а» п. 14.1.191 ПКУ до постачання товарів належить фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг (повернення матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг) чи іншої домовленості, відповідно до якої оплата відстрочена, але право власності на матеріальні активи передається не пізніше дати здійснення останнього платежу.
Отже передача майна у фінансовий лізинг є об’єктом оподаткування ПДВ. Відповідно у лізингодавця на момент передачі майна виникають зобов’язання з ПДВ і обов’язок складання та реєстрація в ЄРПН податкової накладної на таку операцію.
Як при цьому визначається база оподаткування?
Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості.
Договірна вартість при цьому визначається так:
- до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг;
- до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
Водночас не є об'єктом оподаткування ПДВ, зокрема, операції з нарахування та сплати процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу (абз. 3 пп. 196.1.2 ПКУ).
Відповідно до цього, податківці в індивідуальній консультації від 14.01.2019 р. №118/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають: лізингодавець на дату фактичної передачі об'єкта фінансового лізингу лізингоотримувачу зобов'язаний нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ, виходячи з договірної вартості об'єкта фінансового лізингу, та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією.
Надалі, коли сплачуватимуться лізингові платежі, у лізингодавця нові податкові зобов’язання з ПДВ не виникнуть. Адже такий платіж складатиметься з:
- «основного платежу» (погашення частини вартості переданого майна, для якої ця сплата буде вже другою подією). Тобто тут сума ПДВ буде (зокрема, і зазначатиметься в платіжному дорученні), але нове ПЗ і ПК за такою сплатою не виникне і складати податкову накладну за нею не потрібно;
- процентів та комісій, які відповідно до пп. 196.1.2 ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ. Тобто і на цю суму податкову накладну складати (навіть із зазначенням «Без ПДВ») не потрібно.
Зверніть увагу, що база оподаткування операцій з постачання товарів або послуг не може бути нижчою за:
– ціну придбання таких товарів/послуг;
– звичайні ціни при постачанні самостійно виготовлених товарів/послуг;
– балансову (залишкову) вартість за даними бухобліку на початок періоду, протягом якого здійснюється операція при постачанні необоротних активів.
***
Читайте також: Авто в лізинг чи в кредит?