• Посилання скопійовано

Переуклали договір оренди: чи нараховувати ПЗ на вартість поліпшення майна?

Податківці роз'яснили, чи повинен орендар нараховувати ПЗ з ПДВ на вартість поліпшення орендованого майна у разі закінчення строку договору оренди, якщо таке майно фактично продовжує ним використовуватися на підставі нового договору оренди

Переуклали договір оренди: чи нараховувати ПЗ на вартість поліпшення майна?

Що говорить закон?

Правові засади найму (оренди) регулюються Главою 58 ЦКУ. Так, відповідно до п. 1 ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Своєю чергою, наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця (п. 1 ст. 778 ЦКУ).

 

Відображаємо поліпшення у обліку

В обліку наймач обліковує поліпшення орендованого майна як капітальні інвестиції з подальшою їх амортизацією протягом строку оренди (зокрема, бухоблік і наслідки з податку на прибуток такого поліпшення ми розглядали тут).

Водночас повернення поліпшеного орендодавцю майна призводить і до виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у наймача, оскільки разом з поверненням орендованого відбувається і передача таких поліпшень (роз’яснення податківців ми наводили тут та тут).

При цьому постає доречне питання: чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ у разі, якщо договір оренди закінчився, однак було складено новий і безпосередньо передача такого поліпшення орендарю не відбувалась? Відповідь на це питання надали податківці у консультації від 19.02.2019 р. №605/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Що говорить ДФСУ?

Податківці нагадали, що відповідно до п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Тобто постачання товарів або послуг пов’язане саме з переходом права власності або права використання.

Відповідно до цього, ДФСУ зазначає, що у разі, якщо після закінчення дії договору оренди поліпшення, які здійснені орендарем, орендодавцю не передаються, а продовжують використовуватися орендарем у рамках нового договору оренди, то у такому випадку не виникає підстав для нарахування орендарем податкових зобов'язань з ПДВ.

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»